Sulphur Springs seventh-grade girls win first place

From Staff Reports

Mar. 10, 2007 - WILLS POINT - The Sulphur Springs seventh-grade girls brought home a first-place team finish from the Wills Point track and field meet last week, while the eighth-graders finished second in their division.

For the eighth-graders, T'Kea Johnson won the shot put, Melissa Phillips finished first in the 100 hurdles and Bradyn Burney won medals in all five events she entered.

For the seventh-graders, Ayana Taylor wracked up two individual golds and two relay golds, Abby Grand-Lienard won four medals and Lori Baldridge placed first in two distance events.

The complete SSMS results are below:

Eighth-Grade

Discus - 6. Brooke Bailey.

Shot put - 1. T'Kea Johnson; 5. Cydnie Finnie; 6. Kyri Ivery.

High jump - 3. Frankeisha Hawkins.

Long jump - 3. Bradyn Burney; 5. Jalie Eppars; 6. Melissa Phillips.

Triple jump - 2. Burney; 3. Phillips; 4. Eppars.

2,400-meter run - 4. Sara Sapaugh; 5. Julie Hromcick; 6. Shelby Belieu.

4x100 relay - 2. SSMS (Jamie Wilson, Hawkins, Eppars, Burney).

800 - 3. Kara Tomlinson; 4. Caitlin Nix; 6. Ariel Spataro.

100 hurdles - 1. Phillips; 5. Tomlinson.

100 - 2. Burney; 3. Eppars; 5. Hawkins.

4x200 relay - 3. SSMS (Wilson, Hawkins, Eppars, Burney).

400 - 2. Nix.

300 hurdles - 3. Megan Massey; 4. Tomlinson.

200 - 3. Ashton Hale; 6. Hawkins.

1,600 - 3. Hromcick; 6. Spataro.

4x400 relay - 4. SSMS (Connie Piasta, Nix, Haley Brock, Kristen Ramsey).

Seventh Grade

Discus - 2. Erika Simmons; 5. Maya Thomas.

Shot put - 1. Simmons; 2. Ragen Humphries; 3. Mariah Kendricks.

High jump - 5. Katie Cooper.

Long jump - 1. Abby Grand-Lienard; 3. Ayana Taylor.

Triple jump - 1. Taylor; 2. Grand-Lienard; 4. Cooper.

2,400 - 4. Cesile Owens.

4x100 relay - 1. SSMS (Taylor, Grand-Lienard, Ragen Fields, Katie Dougan).

800 - 1. Lori Baldridge; 3. Cooper; 4. Andrea Marquez.

100 hurdles - 2. Alex Darden; 5. Michael Orsornio.

100 - 1. Taylor; 2. Dougan; 4. Kendricks.

4x200 relay - 1. SSMS (Taylor, Grand-Lienard, Fields, Dougan).

400 - 6. Adrianna Ortiz.

300 hurdles - 2. Darden.

200 - 2. Fields; 4. Grand-Lienard.

1,600 - 1. Baldridge; 3. Alyssa Doughtie; 4. Mallory White.

4x400 relay - 4. SSMS (Ashley Gregory, Darden, Ortiz, Diana Sanchez).

Older Archives

Looking for News-Telegram Sports and News Archives for January 2004 - November 2008