Subvarsity track fares well in district meets

By BOBBY "BUTCH" BURNEY | News-Telegram Sports Editor

April 14, 2007 - MOUNT PLEASANT - The Sulphur Springs varsity track team has some help coming from its subvarsity athletes, as the SSHS JV, eighth-grade and seventh-grade all finished in the top two in their respective district meets in the last week.

The JV Wildcats came in second in 11-4A on Thursday, while the eighth-grade boys were also second, and the seventh-graders were district champions.

In the girls' division, the seventh-graders were second at district last week, the eighth-graders were third and the JV were fourth.

Boys

JUNIOR VARSITY

Preston Weaver scored a pair of victories in the distance races, Garrett Gray outleaned teammate Erich Hartin to win the 1,600, and Bryant "Day Day" Jackson came away with three medals at the district meet.

In addition, sprinter Clayton Vaughn, discus thrower Andrew Burton and pole vaulter Garrett Ferguson each won their events.

The Wildcats finished with 174 points, trailing on Texas High's 201 in the standings.

JV BOYS

Long jump - 3. Bryant Jackson, 19-6 1/2.

Triple jump - 1. Bryant Jackson, 41-10 3/4.

High jump - 6. Damontra Morris, 5-6.

Pole vault - 1. Garrett Ferguson, 9-0; 3. Chris White, 8-6; 5. Alex Luco, 8-0.

Discus - 1. Andrew Burton, 128-10; 4. Mason Y'Barbo, 110-10; 5. Dillon Verner, 108-3.

Shot put - 4. Burton, 38-8 1/2; 5. Tyler Francis, 38-2 3/4.

3,200-meter run - 1. Preston Weaver, 11:52; 3. Ross Hicks, 12:12.

4x100 relay - 2. Sulphur Springs, 44.84.

800 - 1. Weaver, 2:12.97;p 4. Bailey Booher, 2:23.39.

110 hurdles - 2. Jackson, 16.54.

100 - 1. Clayton Vaughn, 11.18; 5. Robert Askew, 11.81.

4x200 relay - 3. Sulphur Springs, 1:35.72.

400 - 6. Morris, 57.72.

300 hurdles - 3. Johnny McSheffery, 43.78.

200 - 4. Jackson, 23.66.

1,600 - 1. Garrett Gray, 5:10.68; 2. Erich Hartin (no time given); 4. Chris White.

1,600 relay - 4. Sulphur Springs (no time).

Team - 1. Texas High 201; 2. Sulphur Springs 174; 3. Mount Pleasant 104; 4. Lindale 73; 5. Paris 34; 6. North Lamar 20.

Eighth Grade

Alvin Frazier won three gold medals, in the long jump, the 300 hurdles and the sprint relay, Irvin Anderson captured a pair of gold as well, and Dylan Owsley won the discus.

Anderson won the 400 and ran on the winning sprint relay along with Frazier, Sharard Timmons and Kaylon Alexander.

The Wildcats finished with 177 points, 17 behind the winner, Texas Middle School.

Long jump - 1. Alvin Frazier, 18-0.

Pole vault - 2. Chris Duran, 9-6; 5. Jarod Morgan, 9-0.

Discus - 1. Dylan Owsley, 138-7; 2. Chad Evans, 123-6; 5. Tyler Halerumal, 113-6.

Shot put - 3. Owsley, 38-0.

2,400 - 4. Dallin Sant, 8:47.

4x100 - 1. Sulphur Springs, 45.75.

800 - 2. Chris Sorley, 2:17.89.

110 hurdles - 6. Shaquille Alexander, 19.37.

100 - 1. Kaylon Alexander, 11.59; 6. Johnson, 12.07.

4x200 relay - 3. Sulphur Springs, 1:45.81.

400 - 1. Irvin Anderson, 53.44; 5. Tylan Harris, 59.3.

300 hurdles - 1. Frazier, 43.47.

200 - 2. Sharard Timmons, 24.31; 5. Johnson, 25.22.

4x400 relay - 1. Sulphur Springs, 3:49.54.

Seventh Grade

Kendrick Daniels won four gold medals, two in field events and two in the relays, while Justin Owens and Cody Chester each won one event and took home medals in two others.

Also taking home gold was Brad Macek in the pole vault.

The Wildcats won the team title with a whopping 221 points.

Long jump - 1. Kendrick Daniels, 17-3; 5. Calbert Cannon, 15-7; 6. Cody Clayton, 15-6.

Triple jump - 3. Clayton, 33-9 1/2.

High jump - 1. Daniels, 5-0; 2. Kryshad Ivery, 4-10; 4. Cannon, 4-10.

Pole vault - 1. Brad Macek, 8-6; Ford, 7-6.

Discus - 1. Justin Owens, 113-1 1/2; 2. Garrick Mosley, 112-3; 4. Cody Chester, 107-9 1/2.

Shot put - 3. Mosley, 35-6 1/2; 4. Chester, 34-7; 6. Hoffman, 30-5.

2,400 - 4. McCrary, 9:00; 5. Micah Hampton, 9:02.72.

4x100 relay - 1. Sulphur Springs, 47.90.

800 - 2. Dakota Brown, 2:27.72; 3. Owens, 2:35.98.

110 hurdles - 1. Chester, 18.57; 3. Francisco Garcia, 20.06.

100 - 1. Daniels, 11.81.

4x200 relay - 2. Sulphur Springs, 1:46.0.

400 - 4. Ryan Dulude, 1:02.63.

300 hurdles - 2. Chester, 48.12; 3. Clayton 48.32; 5. Garcia, 52.03.

200 - 2. Cannon, 25.78; 5. Erick Simmons, 26.94; 6. Dadrian Smith, 27.18.

1,600 - 4. Hampton, 5:51.

4x400 relay - 1. Sulphur Springs, 4:07.48.

Girls

JUNIOR VARSITY

The JV girls had five girls win multiple medals.

Kayla Phillips won a silver and bronze in two distance races, Alyssa Burney was third in the 400 and earned silver in the 4x100 relay and bronze in the 4x400 relay, and Amy Highfield was second in the 800 and ran on the mile relay as well. Jessica Savage and Jentri Broumley also won medals on the relays.

3,200 - 3. Kayla Phillips, 15:17.

4x100 relay - 2. Sulphur Springs (Jentri Broumley, Jessica Savage, April Wright, Alyssa Burney), 59.26.

800 - 2. Amy Highfield, 2:51.90.

100 - 6. Wright, 15.70.

400 - 3. Burney, 69.53; 4. Savage, 75.01.

200 - 5. Broumley, 31.70.

1,600 - 2. Phillips (no times).

4x400 relay - 3. Sulphur Springs (Broumley, Savage, Highfield, Burney), 4:54.

Eighth Grade

T'Kea Johnson won a pair of gold medals in the throwing events and Bradyn Burney took home three medals. Jalie Eppars also won a pair of medals in the relays and placed in all five events she entered.

Jamie Wilson and Frankeisha Hawkins also won two medals.

Long jump - 4. Jalie Eppars, 14-3.

Triple jump - 4. Eppars, 30-2; 6. Bradyn Burney, 29-11.

High jump - 4. Frankeisha Hawkins, 4-6.

Discus - 1. T'kea Johnson, 76-6; 6. Ashley Wilburn, 67-2.

Shot put - 1. Johnson, 28-11.

4x100 relay - 1. Sulphur Springs (Jamie Wilson, Hawkins, Eppars, Burney), 53.40.

800 - 3. Caitlyn Nix, 2:47.32; 5. Kara Tomlinson, 2:50.22.

100 hurdles - 3. Melissa Phillips, 17.68.

100 - 2. Burney, 13.22.

4x200 relay - 3. Sulphur Springs (Wilson, Hawkins, Eppars, Burney), 1:57.58.

400 - 6. Wilson, 1:09.04.

300 hurdles - 6. Phillips, 55.96.

4x400 relay - 6. Sulphur Springs 5:06.84.

Seventh Grade

Abby Grand-Lienard and Ayana Taylor each won four medals, while Mariah Kendricks medaled in both throwing events and Lori Baldrige won two medals in the distance races.

Ericka Simmons, meanwhile, won the shot put.

The Lady Cats finished second a the meet with 148 points.

Long jump - 3. Abby Grand-Lienard, 14-1; 5. Ayana Taylor, 13-5.

Triple jump - 2. Taylor, 30-5; 4. Grand-Lienard, 28-9.

High jump - 5. Katie Cooper, 4-2.

Discus - 1. Mariah Kendricks, 74-9; 4. Ericka Simmons, 63-3.

Shot put - 1. Simmons, 28-11; 2. Kendricks, 28-4; 6. Ragen Humphries, 23-8 1/2.

4x100 relay - 1. Sulphur Springs (Taylor, Grand-Lienard, Ragen Fields, Katie Dougan), 55.22.

800 - 2. Lori Baldridge, 2:45.54; 3. Andrea Marquez, 2:47.08.

100 hurdles - 6. Alex Darden, 19.66.

100 - 3. Taylor, 13.52.

4x200 relay - 3. Sulphur Springs, 2:00.54.

400 - 5. Adrianna Ortiz, 1:13.16.

300 hurdles - 4. Darden, 57.25.

200 - 2. Grand-Lienard, 28.53; 5. Gracie Cable, 29.85.

1,600 - 3. Baldridge, 6:11.

1,600 relay – 5. Sulphur Springs, 5:15.56.

Older Archives

Looking for News-Telegram Sports and News Archives for January 2004 - November 2008