SSMS wins team championship at Mineola Meet
From Staff Reports

March 17, 2006 - MINEOLA - Shane McQueen won four gold medals and a silver to pace the SSMS eighth-grade boys to the team championship of the Mineola Junior High Meet on Thursday.

McQueen won the 110-meter hurdles, 300 hurdles, triple jump, ran a leg on the winning 4x100 relay team and was second in the long jump.

Other multiple winners included LaMarcus Kendricks (100-meter dash, 400 relay, and second 1,600 relay), Jimmy Villa (shot put, 800 relay, second on 1,600 relay), and Markelle Williams (400 and 800 relays).

Other gold medal winners were Demontra Morris in the 400 relay, Bryant Jackson in the 200, Clayton Vaughn in the 800 relay, and Colby Suggs in the discus.

The eighth-grade Wildcats rang up 240 points in wining the meet.

In the seventh grade, Jose Olayo won two golds in the 800-meter run and on the 800-meter relay along with Joe Scott, Tylan Harris and Kaylon Alexander. Dylan Owsley also won gold in the shot put.

The SSMS seventh-graders finished second to Gladewater with 164 points.

Complete results are below:

Eighth Grade

Team - 1. SSMS, 240; 2. Lindale, 155; 3. Gladewater, 59; 4. Mineola, 55; 5. Canton, 52; 6. Sabine, 24.

Shot put - 1. Jimmy Villa; 2. Andrew Burton; 6. Daniel Dixon.

Discus - 1. Colby Suggs; 5. Daniel Dixon; 6. Mason Y'Barbo.

Pole vault - 3. Jake Spataro.

Triple jump - 1. Shane McQueen; 2. Bryant Jackson; 3. Jaspen Debase.

Long jump - 2. Shane McQueen.

High jump - 2. Demontra Morris.

2,400-meter run - 3. Kolby Wimberley; 4. A.B. Hernandez; 6. Kade Wimberley.

4x100 relay - 1. SSMS (Demontra Morris, Shane McQueen, Markelle Williams, LaMarcus Kendricks).

800 - 2. Preston Weaver; 3. Paul Clark; 6. Javier Davila.

110 hurdles - 1. Shane McQueen; 2. Bryant Jackson; 5. Alex Luco.

100 - 1. LaMarcus Kendricks; 3. Clayton Vaughn; 4. Demontra Morris.

4x200 relay - 1. SSMS (Clayton Vaughn, Jimmy Villa, Markelle Williams, LaMarcus Kendricks).

400 - 4. Rodrigo Larios; 6. Jimmy Villa.

300 hurdles - 1. Shane McQueen, 2. Demontra Morris; 6. Seth Harris.

200 - 1. Bryant Jackson; 3. Joey Davis; 5. Jimmy Villa.

1,600 - 3. A.B. Hernandez; 4. Preston Weaver; 6. Kade Wimberley.

4x400 relay - 2. SSMS (Clayton Vaughn, Jimmy Villa, Kolby Wimberley, Rodrigo Larios).

Seventh Grade

Team - 1. Gladewater, 212; 2. SSMS, 164; 3. Canton, 139; 4. Mineola, 58; 5. Alba-Golden, 36.

Shot put - 1. Dylan Owsley; 5. Jose Olayo.

Discus - 2. Dylan Owsley; 3. Juan Morales.

Pole vault - 2. Chris Duran; 3. Joe Scott; 5. Harley Doyle.

Triple jump - 5. George Green.

High jump - 4. Kaylon Alexander.

2,400 - 2. Dallin Sant; 6. Ben Watson.

4x100 relay - 4. SSMS (Joe Scott, Tylan Harris, George Green, Kaylon Alexander).

800 run - 1. Jose Olayo; 3. Chris Sorley; 4. Colton Wilks.

110 hurdles - 3. David Mobley; 4. George Green; 5. Chris Duran.

4x200 relay - 1. SSMS (Joe Scott, Jose Olayo, Tylan Harris, Kaylon Alexander).

400 - 2. Travis Pittman; 3. Chris Sorley.

300 hurdles - 3. David Mobley; 5. John Mobley.

200 - 3. Joe Scott.

1,600 - 4. Dallin Sant.

4x400 relay -2. SSMS (Jose Olayo, Chris Sorley, Tanner Bolton, Travis Pittman).

Older Archives

Looking for News-Telegram Sports and News Archives for January 2004 - November 2008