Wildcats set two school records, but Greenville wins meet
Bobby "Butch" Burney | News-Telegram Sports Editor

April 16, 2004 -- GREENVILLE -- Sulphur Springs will send a dozen athletes to the regional track and field meet after setting a pair of school records Thursday, but the Wildcats couldn't hold off Greenville in the race for the District 11-4A championship.

Greenville used its superiority in the sprints and relays to outpoint Sulphur Springs, 163-140, in the varsity boys division. Greenville also won the girls title with Sherman second.

The Wildcats led almost the entire meet before Greenville used a late surge to win the team championship for the second consecutive year.

After three boys and a girl qualified for regional on the meet's first day, SSHS had sprinter Keelan Green and hurdler Kendall Wright -- who both set school records in their events -- along with jumper Jonathan Lindley, the boys 4x100 relay, and girls shot putter Bridgette Wright all qualify by placing in the top two in their events. High jumper Brody Dyer is an alternate after placing third.

"The guys were pretty upbeat," said SSHS coach Robert Wallace. "They knew that it was a long shot to hold off Greenville once Jon-Jon went down and we had to start juggling the relays. But, they're proud of what they did."

He was referring to senior Lindley, who won the district title in the triple jump with a leap of 46-1 3/4, but pulled a hamstring muscle while warming up for the sprint relay just minutes before it began.

That forced Kendall Wright into the relay, which took second, and made the coaches shuffle the 4x200 relay, which Lindley and Wright both ran, and the mile relay.

Wright had a sensational meet, qualifying for regional outright in three events and being an alternate in two while while setting a school record in the 110-meter hurdles.

He beat a very strong field, edging out Greenville's Michael Simpson, in the high hurdles with a fully automated time of 14.13, which nipped the record of 14.16 set by Chris Gibbins in 1985. Simpson was second in 14.22, while SSHS senior Paul Hitt placed sixth in 16.19.

Wright then came from behind to place second in the 300-meter intermediate hurdles in a time of 38.56, plus he ran the second leg on the 4x100 relay, which took second in a time of 42.62, and placed third (regional alternate) in both the long jump (21-2 3/4) and triple jump (45-2 3/4). With Lindley questionable for the regional meet, Wright could jump at the regional meet, set for the University of North Texas on April 30-May 1.

Green also had a superb meet, setting a school mark in the 100-meter dash. After running the race just once before the district meet, Green took second in the sprint behind Greenville's Bradley Reed, who has recorded the state's fastest time this year. Green ran a 10.62, which eclipsed the previous school mark of 10.64 held by Chris Wright since 1992. The SSHS junior had ran a faster hand-held time, but Thursday's mark was automated.

He also ran anchor leg on the sprint relay and was third in the 200 in 21.89 seconds, just a fraction behind Reed and teammate Travis Lee. Green's mark in the 200 came up short of Chris Wright's 200 record of 21.80 set in 1992, but it puts him in second on the Wildcats' all-time list.

Joining Wright and Green on the sprint relay was John Hall and Jermaine Wright.

Sophomore Bridgette Nash threw her personal best in the shot put to win the competition with a toss of 37-10 1/2, beating the second place finisher by almost 30 inches.

"Bridgette's gotten better as the year has gone along," said coach Carl Hornback. "Hopefully, she's continue to get better and give herself a shot at going to state."

She will join high jumper Sara Barrett as Lady Cats qualifying for regional. Emily Bouyear, who placed fifth in Wednesday's 3,200-meter run, came back to get fourth in the 1,600 on Thursday in a time of 6:06.31. Terra Jackson placed sixth in the 800 in 2:42.41.

The Lady Cats' 400 and 1,600 relay teams each placed fifth, while the 800 relay was sixth. Team-wise, they finished sixth with 39 points.

Along with the SSHS boys who punched their ticket to regional, there were several others who narrowly missed.

Freshman Graham Northcutt showed immense potential by placing fourth in both the 800 and 1,600, running personal bests in each event. He clocked a 2:05.80 in the 800, then came back to run a 4:46.20 in the metric mile.

Junior Keenan Clayton cleared 5-8 in the high jump to get sixth, John Hall was sixth in the 100 in 11.22. Hall also ran on the 800-meter relay team along with Clayton, Jermaine Wright and Ivan Beard, which placed third in 1:30.31. The 1,600 relay team came in sixth in 3:36.93.

11-4A Track and Field Meet

Wednesday and Thursday

T.A. "Cotton" Ford Stadium in Greenville.

BOYS DIVISION

Team -- 1. Greenville 163; 2. Sulphur Springs 140; 3. Denison 95; Paris 83; 5. Sherman 76; McKinney North 68.

Triple jump -- 1. Jon Lindley, Sulphur 46-1 3/4; 2. Anthony Hines, Denison, 46-1 1/4; 3. Kendall Wright, Sulphur Springs, 45-2 3/4; 4. Michael Simpson, Greenville, 45-2; 5. Darius Furtch, Paris, 44-9 3/4; 6. Rolaundo Wright, Sulphur Springs, 44-6 1/2.

Discus -- 1. Marcus Harris, Sherman 146-6; 2. Vincent Rhodes, Denison, 137-7; 3. Tyler Bunn, McKinney North, 133-0; 4. Mark Balderas, McKinney North, 129-9; 5. Bryan Stegman, Sherman, 129-1; 6. Ryan Southworth, Paris, 126-8.

Long jump -- 1. Marcus Davis, Denison, 21-7 1/4; 2. Quin Ervin, Greenville, 21-7; 3. Kendall Wright, Sulphur Springs, 21-2 3/4; 4. Anthony Hines, 20-7 3/4; 5. Michael Simpson, Greenville, 20-4 1/2; 6. Bradley Reed, Greenville, 20 1/4.

Shot put -- 1. Noble Polk, Sherman, 52-8 1/4; 2. Jordan Jones, Sulphur Springs, 52-6; 3. Clint Payne Sulphur Springs, 47-2; 4. Robert Hoogstra, Denison, 45-3 1/4; Bryan Stegman, Sherman, 45-3 1/4; 6. Vincent Rhodes, Denison, 45-0.

High jump -- 1. K.D. Jackson, Paris, 6-2; 2. Winston Robinson, McKinney North, 6-0; 3. Brody Dyer, Sulphur Springs, 5-10; 6. Keenan Clayton, Sulphur Springs, 5-8.

Pole vault -- 1. Jayden Spencer, Sulphur Springs, 13-0; 2. Zack Wilhite, Sulphur Springs, 12-0; 3. Patrick Radney, Sulphur Springs, 10-0; 4. Danny Torres, Denison, 9-6.

3,200-meter run -- 1. Tyler Tyndell, Paris, 10:07.38; 2. Ben Donnan, Paris, 10:12.95; 3. Ryan Hess, Denison, 10:36.87; 4. Carson Penepaker, McKinney North, 10:48.28; Alex Petty, Sherman, 10:50.72; 6. Thomas Tapp, Greenville, 11:12.01

400-meter relay -- 1. Greenville 41.78; 2. Sulphur Springs 42.62; 3. Sherman 43.25; 4. Paris 43.38; 5. Denison 43.78; 6. McKinney North 43.88.

800-meter run -- 1. Sean Harriman, McKinney North, 2:01.96; Dontay Williams, Greenville, 2:02.24; 3. Durrell Twitty, Paris, 2:02.58; 4. Graham Northcutt, Sulphur Springs, 2:05.8; Jason Bizzle, Denison, 2:07.4; 6. Michael Edwards, Greenville, 2:10.1.

110-meter hurdles -- 1. Kendall Wright, Sulphur Springs, 14.13; 2. Michael Simpson, Greenville, 14.22; 3. Corey Robertson, Denison, 14.50; 4. Jordan Pitts, Greenville, 15.45; 5. Josh Vaughn, Denison, 15.55; 6. Paul Hitt, Sulphur Springs, 16.19.

800-meter relay -- 1. Greenville 1:27.61; 2. Sherman 1:28.98; 3. Sulphur Springs 1:30.31; 4. Paris 1:30.95; 5. Denison 1:31.15; 6. McKinney North 1:34.82.

100-meter dash -- 1. Bradley Reed, Greenville, 10.45; 2. Keelan Green, Sulphur Springs, 10.62; 3. Aaron Hawkins, Greenville, 10.73; 4. Shannon Woods, McKinney North, 10.88; 5. J.R. Housey, McKinney North 11.05; 6. John Hall, Sulphur Springs, 11.22.

400-meter dash -- 1. Modesto Gilstrap, Greenville, 48.73; 2. Ray Baig, Sherman, 50.83; 2. Kenton Pitts, Greenvile, 51.8; 4. Kerrionzo Harris, Denison, 51.93; 5. Brandon Palmer, Denison, 52.2; 6. Myron Bradford, McKinney North, 52.97.

300-meter hurdles -- 1. Michael Simpson, Greenville, 38.54; 2. Kendall Wright, Sulphur Springs, 38.56; 3. Corey Robertson, Denison, 38.66; Jason Stephenson, Greenville, 41.39; 5. Jordan Pitts, Greenville; 6. Martin Holmes, McKinney North, 43.7.

200-meter dash -- 1. Bradley Reed, Greenville, 21.62; 2. Travis Lee, Greenville, 21.85; 3. Keelan Green, Sulphur Springs, 21.89; 4. Shannon Woods, McKinney North, 22.09; 5. Melvin Caesar, Paris, 22.15; Brad Petty, Sherman, 22.22.

1,600-meter run -- Ben Donnan, Paris, 4:34.6; 2. Sean Harriman, McKinney North, 4:36.66; 3. Tyler Tyndell, Paris, 4:38.62; 4. Graham Northcutt, Sulphur Springs, 4:46.20; 5. Ryan Hess, Denison, 4:47.50; 6. Alex Petty, Sherman, 48:50.

1,600-meter relay -- 1. Greenville 3:23.25; 2. Denison 3:26.45; 3. Sherman 3:28.42; 4. McKinney North 3:32.09; 5. Paris 3:32.16; 6. Sulphur Springs 3:36.93.

GIRLS DIVISION

Team -- 1. Greenville 168; 2. Sherman 156; 3. McKinney North 103; 4. Paris 67; 5. Denison 62; 6. Sulphur Springs 39.

Triple jump -- 1. LaQuinta Ross, Greenville 35-11; 2. Kayla Sharp, Denison, 33-9 3/4; 3. Blanca Saavadra, Greenville, 33-9 3/4; 4. Zate Zaah Battle, Paris, 33-7; 5. Dominique Epps, Greenville, 33-5; 6. Olivia Hawkins, McKinney North, 33-4 1/2.

Discus -- 1. Alicia Hinkle, Sherman, 109-10; 2. Dasha Powell, Paris, 92-5; 3. Brittany Barker, Greenville, 92-4; 4. Kendra Andrews, Sherman 91-8; 5. Luci Alvarado, McKinney North; 6. Vicky Stephens, McKinney North, 79-10.

Long jump -- 1. Julianne Kennedy, Sherman, 17-9 1/2; 2. LaQuinta Ross, Greenville, 16-8 1/4; 3. Kayla Sharp, Denison, 15-7 3/4; 4. Becky Grimes, Denison, 15-2; 5. Shanna Fletcher, Greenville; 6. Katie Standefer, McKinney North.

Shot put -- 1. Bridgette Nash, Sulphur Springs, 37-10 1/2; 2. Alicia Hinkle, Sherman, 35-5; 3. Brittany Barker, 34-2; 4. Kendra Andrews, Sherman, 33-7; 5. Lindsay Buhler, Greenville; 6. Luci Alvarado, McKinney North

High jump -- 1. Julianne Kennedy, Sherman, 5-8; 2. Sara Barrett, Sulphur Springs, 5-8; 3. Nicole Sciortino, Sherman, 5-0; 4. Kristen McDonald, Sulphur Springs, 5-0; 5. Katie Standefer, McKinney North; 6. Valari Mason, Greenville, 4-8

Pole Vault -- 1. Deli Tibbs, Paris, 6-0.

3,200-meter run -- 1. Samantha Means, McKinney North, 11:30.24; 2. Ashley Millerick, Sherman, 12:39.41; 3. Bailey Petty, Denison, 12:58.50; 4. Sarah Rogers, McKinney North, 13:39.74; 5. Emily Boyear, Sulphur Springs, 14:04.43; 6. Ashley Wheeler, Greenville, 14:10.07.

400-meter relay --1. Greenville, 48.57; 2. Sherman, 49.6; 3. Paris, 50.41; 4. McKinney North; 5. Sulphur Springs.

800-meter run -- 1. Jami Janow, McKinney North, 2:28.33; 2. Ashley Millerick, Sherman, 2:34.7; 3. Annie Nagy, McKinney North, 2:39.8; 4. Avon Douglas, Denison, 2:39.7; 5. Laura Ellington, Greenville, 2:40.74; 6. Terra Jackson, Sulphur Springs, 2:42.41.

100-meter hurdles -- 1. Shanna Fletcher, Greenville, 16.3; 2. Jill Aplilado, Sherman; 3. Sylvia Resendez, Greenville 16.95; 4. Chelsea Walker, Greenville, 17:03; 5. Dana George, Denison, 17.56; 6. Heather Turner, McKinney North.

100-meter dash -- 1. Ashley Fuller, Greenville, 11.96; 2. LaDeshia Dixon, Paris, 12.03; 3. Olivia Hawkins, McKinney North, 12.53; 4. Kayla Sharp, Denison, 12.66; 5. Devin Eleby, Sherman, 12.7; 6. TaShara McShan, Sherman, 12.71.

800-meter relay -- 1. Sherman, 1:43.72; 2. Greenville; 3. Denison; 4. Paris; 5. McKinney North; 6. Sulphur Springs.

400-meter dash -- 1. Valaria Mason, Greenville, 59.64; 2. Jamie Janow, McKinney North; 59.77; 3. Jazmine Softly, Sherman, 1:01.24; 4. Lauren Ellis, Sherman, 1:02.14; 5. Morgan Ballard, Sherman, 1:02.41; 6. Courtney Addington, Greenville, 1:03.17.

300-meter hurdles -- 1. Silvia Resendez, Greenvillle, 47.61; 2. Julianne Kennedy, Sherman, 48.47; 3. Chelsea Walker, Greenville, 49.14; 4. Blanca Saavadra, Greenville, 49.48; 5. Alex Burciaga Denison, 49.88; 6. Zate-Zaah Battle, Paris, 51.31.

200-meter dash -- 1. LaDeisha Dixon, Paris, 25.55; 2. LaQuinta Ross, Greenville, 26.18; 3. Lomequia Williams, Paris, 26.2; 4. Tya Phea, Sherman, 26.21; 5. Dominique Epps, Greenville, 26.48; 6. Jazmine Softly, Sherman, 26.81.

1,600-meter run -- 1. Samantha Mathis, McKinney North, 5:14.13; 2. Sarah Rogers, McKinney North, 5:53.63; 3. Bailey Petty, Denison, 6:01.31; 4. Emily Boyear, Sulphur Springs, 6:06.31; 5. Laura Ellington, Greenville, 6:09.95; 6. Karly Curtain, Greenville, 6:21.76.

1,600-meter relay -- 1. McKinney North 4:02.53; 2. Sherman 4:03.76; 3. Greenville 4:06.27; 4. Denison 4:20.01; 5. Sulphur Springs 4:44.27.

Older Archives

Looking for News-Telegram Sports and News Archives for January 2004 - November 2008