LoginCreate an account

     
 
Home News-Telegram Sports SSMS track girls take second, third at district

SSMS track girls take second, third at district

E-mail Print PDF
HALLSVILLE — Teams from Sulphur Springs Middle School finished strong in girls seventh and eighth grade district competition.
In the event, held recently in Hallsville, the Sulphur Springs eighth grade girls had a third place finish with 125 points while the seventh graders got second with 107 points.
Eighth grade girls
Team totals — 1. Pine Tree, 141; 2. Hallsville, 127; 3. Sulphur Springs, 125; 4. Mount Pleasant, 97; 5. Texas High, 56; 6. Marshall, 55; 7. Foster, 11; 8. Forest Park, 6; 9. Judson.
The following times and places are from Sulphur Springs athletes.
100-meter dash — 5. Daiza Jackson, 14.31.
200-meter dash — 1. Yasmin Hart, 28.35.
400-meter dash — 1. Labrandis Adams, 1:05.97; 3. Lauren Humphries, 1:08.78.
1,600-meter run — 1. Katie Huff, 6:26.28.
2,400-meter run — 2. Katie Huff, 10:21.39.
100-meter hurdles — 3. Shardae Harrison, 18.75.
300-meter hurdles — 3. Shardae Harrison, 56.42.
400-meter relay — 1. team of Shardae Harrison, Labrandis Adams, Yasmin Hart, Daiza Jackson, 53.53.
800-meter relay — 1. team of Lauren Humphries, Labrandis Adams, Yasmin Hart, Daiza Jackson, 1:53.46.
1,600-meter relay — 6. team of Toni Cody, Ally Eddins, Lauren Humphries, Mackenzie Cooper, 4:52.78.
Long jump — 1. Daiza Jackson, 14-8; 4. Yasmin Hart, 14-3 1/4.
Shot put — 4. Andi Clark, 34-5 1/2.
Discus — 2. Jessica Spivey, 81-2 1/2.
Seventh grade girls
100-meter dash — 1. Brandisha Wright, 13.91; 3. Breanna Ivery, 14.54.
200-meter dash — 4. Brandisha Wright, 28.40.
400-meter dash — 4. Madison Ramirez, 1:09.54; 6. Brandisha Wright,1:11.37.
1,600-meter run — 1. Madison Ramirez, 6:04.03.
2,400-meter run — 2. Madison Ramirez, 9:27.88.
100-meter hurdles — 3. China Alexander, 18.91; 5. Alex Chancellor, 19.74.
300-meter hurdles — 4. Alex Chancellor, 54.92.
400-meter relays — 3. team of Alex Chancellor, China Alexander, Kiara Johnson, Nakia Goodson, 54.59.
800-meter relay — 3. team of Kiara Johnson, China Alexander, Nakia Goodson, Breanna Ivery, 1;56.52.
Long jump — 2. Brandisha Wright, 15-2; 5. Nakia Goodson, 14-4- 1/2.
Discus — 1. Destiny Wade, 71-4.
Triple jump — 3. Brandisha Wright, 30-4.
High jump — 6. Nakia Goodson, 4-4.
 

Search...

WebSite

mySSnews Login



User Menu