LoginCreate an account

     
 
Home News-Telegram Sports Football scores

Football scores

E-mail Print PDF

Football scores

 

Cooper 56, Scurry Rosser 16

Texas HS football playoff scores, pairings
The Associated Press

CLASS 5A
DIVISION I
Region I
Regional
DeSoto 56, Arlington Martin 34
Euless Trinity 42, Southlake Carroll 38
State Quarterfinals
DeSoto (13-0) vs. Euless Trinity (11-2), TBD

Region II
Regional
Dallas Skyline (11-1) vs. Spring Westfield (12-0), 2:30 p.m. Saturday, Georgetown ISD Stadium
Allen (12-0) vs. The Woodlands (10-2), 2 p.m. Saturday, Waco's Floyd Casey Stadium
State Quarterfinals
Dallas Skyline-Spring Westfield winner vs. Allen-The Woodlands winner, TBD

Region III
Regional
Cypress Fairbanks 9, Galena Park North Shore 7
Pearland 21, Houston Lamar 13
State Quarterfinals
Cypress Fairbanks (11-1) vs. Pearland (12-1), TBD

Region IV
Regional
Converse Judson 68, Laredo United 21
SA Madison 45, Mission Sharyland 21
State Quarterfinals
Converse Judson (11-2) vs. SA Madison (10-3), 7 p.m. Friday, San Antonio's Heroes Stadium

CLASS 5A DIVISION II
Region I
Regional
Abilene Cooper (8-4) vs. Cedar Hill (10-2), 2 p.m. Saturday, Stephenville
Keller Fossil Ridge (9-3) vs. Denton Ryan (9-2), 1 p.m. Saturday, Denton's Apogee Stadium
State Quarterfinals
Abilene Cooper-Cedar Hill winner vs. Keller Fossil Ridge-Denton Ryan winner, TBD

Region II
Regional
Dallas Jesuit (9-3) vs. Lake Travis (10-1), 2 p.m. Saturday, Waco ISD Stadium
Longview (11-1) vs. A&M Consolidated (9-2), 4 p.m. Saturday, Midlothian
State Quarterfinals
Dallas Jesuit-Lake Travis winner vs. Longview-A&M Consolidated winner, TBD

Region III
Regional
Katy 56, Fort Bend Elkins 26
Houston Memorial (8-4) vs. Manvel (11-1), 1 p.m. Saturday, Sugar Land's Mercer Stadium
State Quarterfinals
Katy (13-0) vs. Houston Memorial-Manvel winner, TBD

Region IV
Regional
SA Johnson 56, Laredo Alexander 41
Cibolo Steele 48, Edinburg North 14
State Quarterfinals
SA Johnson (11-2) vs. Cibolo Steele (12-1), 2 p.m. Dec. 7, San Marcos' Bobcat Stadium

CLASS 4A
DIVISION I
Region I
Regional
Amarillo (7-5) vs. Denton Guyer (10-2), 1 p.m. Saturday, Lubbock's Lowrey Field
Wolfforth Frenship (12-0) vs. N. Richland Hills Birdville (10-2), 5 p.m. Saturday, Sweetwater
State Quarterfinals
Amarillo-Denton Guyer winner vs. Wolfforth Frenship-N. Richland Hills Birdville winner, TBD

Region II
Regional
Wylie 64, Dallas South Oak Cliff 46
Dallas Highland Park 48, Mansfield Legacy 0
State Quarterfinals
Wylie (9-4) vs. Dallas Highland Park (12-1), TBD

Region III
Regional
Pearland Dawson 27, Magnolia West 3
Georgetown (10-2) vs. Houston Stratford (10-2), 2 p.m. Saturday, Bryan HS
State Quarterfinals
Pearland Dawson (11-2) vs. Georgetown-Houston Stratford winner, TBD

Region IV
Regional
Leander Rouse 43, SA Harlandale 21
SA Northside Brennan (12-0) vs. Victoria West (9-3), 2 p.m. Saturday, San Antonio's Heroes Stadium
State Quarterfinals
Leander Rouse (10-3) vs. SA Northside Brennan-Victoria West winner, TBD

CLASS 4A DIVISION II
Region I
Regional
Canyon (12-0) vs. Aledo (12-0), 3 p.m. Saturday, Snyder
Canutillo (9-3) vs. Wichita Falls (7-5), noon Saturday, Midland's Grande Stadium

State Quarterfinals
Canyon-Aledo winner vs. Canutillo-Wichita Falls winner, TBD

Region II
Regional
Ennis 46, Frisco 25
Mesquite Poteet 65, Whitehouse 60
State Quarterfinals
Ennis (13-0) vs. Mesquite Poteet (12-1), 7:30 p.m. Friday, Allen

Region III
Regional
Elgin (12-0) vs. Rosenberg George Ranch (12-0), 1 p.m. Saturday, Houston's Berry Center
Brenham 37, Texas City 34
State Quarterfinals
Elgin-Rosenberg George Ranch winner vs. Brenham (12-1), TBD

Region IV
Regional
Cedar Park (11-1) vs. Port Lavaca Calhoun (11-1), 2 p.m. Saturday, San Marcos' Bobcat Stadium
SA Alamo Heights 31, CC Calallen 7
State Quarterfinals
Cedar Park-Port Lavaca Calhoun winner vs. SA Alamo Heights (10-3),TBD


CLASS 3A
DIVISION I
Region I
Regional
Stephenville 47, Big Spring 36
Lubbock Cooper (10-2) vs. Burnet (9-3), 2 p.m. Saturday, Brownwood
State Quarterfinals
Stephenville (11-1) vs. Lubbock Cooper-Burnet winner, TBD

Region II
Regional
Tyler Chapel Hill 55, Decatur 40
Kilgore 56, Frisco Lone Star 21
State Quarterfinals
Tyler Chapel Hill (9-4) vs. Kilgore (12-0), TBD

Region III
Regional
West Orange-Stark 18, Jasper 16
Carthage 49, Silsbee 6
State Quarterfinals
West Orange-Stark (11-1) vs. Carthage (12-1), 7:30 p.m. Friday, Beaumont's Thomas Center

Region IV
Regional
Gonzales (8-4) vs. Rockport-Fulton (5-6), 6 p.m. Saturday, Victoria
La Grange 61, Ingleside 24
State Quarterfinals
Gonzales-Rockport-Fulton winner vs. La Grange (12-0), TBD

CLASS 3A DIVISION II
Region I
Regional
Lubbock Estacado (6-6) vs. Graham (12-0), 8 p.m. Saturday, Abilene's Shotwell Stadium
Shallowater (12-0) vs. Vernon (10-2), 3 p.m. Saturday, Amarillo's Dick Bivins Stadium
State Quarterfinals
Lubbock Estacado-Graham winner vs. Shallowater-Vernon winner, TBD

Region II
Regional
Gainesville (11-0) vs. Gladewater (6-6), 4 p.m. Saturday, Royse City
Argyle 45, Gilmer 38
State Quarterfinals
Gainesville-Gladewater winner vs. Argyle (13-0), TBD

Region III
Regional
Fairfield 57, Sour Lake Hardin-Jefferson 14
Rockdale 21, Coldspring-Oakhurst 14
State Quarterfinals
Fairfield (13-0) vs. Rockdale (9-4), 6 p.m. Friday, Waco ISD Stadium

Region IV
Regional
Sinton 26, Cuero 19
La Vernia 21, Port Isabel 14
State Quarterfinals
Sinton (11-2) vs. La Vernia (12-1), TBD


CLASS 2A
DIVISION I
Region I
Regional
Wall 42, Bushland 14
Eastland (12-0) vs. Bangs (9-3), 6 p.m. Monday, Brownwood
State Quarterfinals
Wall (13-0) vs. Eastland-Bangs winner, TBD

Region II
Regional
New Boston 34, Malakoff 27
Daingerfield 56, Pottsboro 10
State Quarterfinals
New Boston (12-1) vs. Daingerfield (10-3), 7:30 p.m. Friday, Longview

Region III
Regional
Franklin 28, Godley 14
White Oak 55, Newton 36
State Quarterfinals
Franklin (13-0) vs. White Oak (12-1), 7:30 p.m. Friday, Palestine

Region IV
Regional
Cameron Yoe 47, Troy 14
Hallettsville 42, McGregor 21
State Quarterfinals
Cameron Yoe (12-1) vs. Hallettsville (13-0), TBD

CLASS 2A DIVISION II
Region I
Regional
Canadian 28, Sonora 14
Cisco 41, Abernathy 14
State Quarterfinals
Canadian (12-1) vs. Cisco (13-0), TBD

Region II
Regional
Leonard (9-3) vs. Sadler S&S Consolidated (12-0), 1 p.m. Saturday, Allen
Cooper 56, Scurry-Rosser 18
State Quarterfinals
Leonard-Sadler S&S Consolidated winner vs. Cooper (13-0), TBD

Region III
Regional
Waskom 33, Crawford 14
Corrigan-Camden 22, Centerville 20
State Quarterfinals
Waskom (13-0) vs. Corrigan-Camden (13-0), 7:30 p.m. Friday, Carthage

Region IV
Regional
East Bernard 42, Poth 7
Refugio 73, Rogers 72, OT
State Quarterfinals
East Bernard (12-0) vs. Refugio (12-1), TBD

CLASS 1A
 DIVISION I
Region I
Regional
Stratford (11-0) vs. New Deal (11-1), 4 p.m. Saturday, Canyon's Kimbrough Stadium
Stamford 42, Sundown 7
State Quarterfinals
Stratford-New Deal winner vs. Stamford (11-1), TBD

Region II
Regional
Goldthwaite 14, De Leon 13
Hico 54, Collinsville 14
State Quarterfinals
Goldthwaite (8-4) vs. Hico (12-1), 7:30 p.m. Friday, Brownwood

Region III
Regional
Bosqueville 42, Alto 41
Mart 50, Pineland West Sabine 18
State Quarterfinals
Bosqueville (10-3) vs. Mart (9-3), TBD
Region IV
Regional
Thorndale 21, Ganado 17
Shiner 35, Flatonia 0
State Quarterfinals
Thorndale (10-1) vs. Shiner (9-3), TBD

CLASS 1A DIVISION II
Region I
Regional
Wellington 50, Farwell 14
Booker (9-2) vs. Seagraves (8-4), 4 p.m. Saturday, Plainview
State Quarterfinals
Wellington (11-0) vs. Booker-Seagraves winner, TBD

Region II
Regional
Albany 24, Iraan 21
Muenster 41, San Angelo Texas Leadership 18
State Quarterfinals
Albany (12-0) vs. Muenster (12-0), TBD
Region III
Regional

Tenaha 28, Chilton 16
Bremond 28, Lovelady 7
State Quarterfinals
Tenaha (10-1) vs. Bremond (12-0), TBD

Region IV
Regional
La Pryor 35, Sabinal 27
Falls City 43, Milano 0
State Quarterfinals
La Pryor (9-4) vs. Falls City (12-0), TBD

 

Search...

WebSite

mySSnews Login



User Menu