LoginCreate an account

     
 
Home News-Telegram Sports Football scores

Football scores

E-mail Print PDF

Football scores

Sulphur Springs 77, Corsicana 65

Cumby 36, Trenton 0

District 16-4A:

Atlanta 32, Mount Pleasant 14
Sulphur Springs 77 Corsicana 65
Marshall 35 Jacksonville 28
Pine Tree 51 Lindale 21
Nacogdoches 24 Hallsville 21
Texas High 27, Kennedale 7

AP Top 10  TEXAS HS Football _ How They Fared
The Associated Press

 

Results for the teams ranked in The Associated Press Texas high school football poll.

Class 5A

1. Allen (5-0) beat Coppell 31-10.

2. Katy (5-0) beat Katy Morton Ranch 28-3.

3. DeSoto (5-0) beat South Grand Prairie 50-0.

4. Galena Park North Shore (5-0) beat Channelview 59-0.

5. Houston Lamar (4-0) beat Houston Westbury 55-0.

6. Coppell (3-1) lost to Allen 31-10.

7. Cibolo Steele (4-1) beat San Marcos 51-7.

8. Smithson Valley (5-0) beat CC King 61-18.

9. Southlake Carroll (3-1) beat Keller Central 59-3.

10. Pflugerville Hendrickson (5-0) beat Round Rock Cedar Ridge 48-6.

Class 4A

1. Aledo (4-0) beat FW Arlington Heights 84-7.

2. SA Northside Brennan (4-0) at SA Edison, Saturday.

3. Whitehouse (5-0) beat Carthage 63-39.

4. Humble Summer Creek (4-0) beat Crosby 63-49.

5. Denton Guyer (2-2) beat Azle 41-10.

6. Texas City (4-0) beat Baytown Goose Creek 42-16.

7. Cedar Park (4-1) beat Leander 24-17.

8. Elgin (5-0) beat Hutto 64-14.

9. Pearland Dawson (4-0) beat Santa Fe 49-17.

10. Manor (5-0) beat Georgetown 27-19.

Class 3A

1. Carthage (4-1) lost to Whitehouse 63-39.

2. Gilmer (5-0) beat Gladewater 52-14.

3. Navasota (4-1) lost to Fairfield 44-24.

4. Argyle (5-0) beat Wilmer-Hutchins 52-12.

5. Kilgore (4-0) beat Longview Spring Hill 41-12.

6. Graham (5-0) beat Springtown 49-14.

7. Stephenville (3-1) at Amarillo, Saturday.

8. Celina (5-0) beat Perryton 28-22.

9. Port Isabel (5-0) beat Rio Grande City Grulla 20-7.

10. El Campo (3-0) idle.

Class 2A

1. Cameron Yoe (4-0) beat Salado 57-28.

2. Newton (4-0) beat Warren 56-0.

3. East Bernard (4-0) beat El Maton Tidehaven 63-0.

4. New Boston (5-0) beat Queen City 48-6.

5. Wall (5-0) beat Brady 43-13.

6. Tatum (4-0) beat Center 17-0.

7. Cisco (5-0) beat Stamford 54-14.

8. Franklin (5-0) beat Austin St. Michael 48-41.

9. Hallettsville (5-0) beat Weimar 49-0.

10. Refugio (3-1) beat Riviera Kaufer 70-0.

Class 1A

1. Stamford (4-1) lost to Cisco 54-14.

2. Wellington (5-0) beat Stinnett West Texas 60-7.

3. Stratford (4-0) idle.

4. Chilton (5-0) beat Milano 20-6.

5. Tenaha (3-1) beat Gladewater Sabine 41-29.

6. Anson (5-0) beat Coleman 23-14.

7. Mason (3-1) beat San Saba 56-10.

8. Falls City (5-0) beat Three Rivers 49-6.

9. Pineland West Sabine (3-0) idle.

10. Mart (2-3) lost to Goldthwaite 38-33.

District 14-4A:

Nacogdoches 24 Hallsville 21
Pine Tree 51 Lindale 21
Marshall 35 Jacksonville 28
Atlanta 32 Mount Pleasant 14
Texas High 27 Kennedale 7
Sulphur Springs 77 Corsicana 65

District 15-4A:

*Mansfield Legacy 44 Lancaster 30
*Ennis 29 Arlington Seguin 22
*Red Oak 21 Mansfield Lake Ridge 20
*Mansfield Summit 38 Waxahachie 34

District 16-4A:

John Tyler 51 Nuevo Leon, Mexico 14
Sulphur Springs 77 Corsicana 65
Marshall 35 Jacksonville 28
Pine Tree 51 Lindale 21
Nacogdoches 24 Hallsville 21
Whitehouse 63 Carthage 39

Class 3-A:

District 7-3A:

Dallas Roosevelt 42 Venus 28
Waco Connally 23 Alvarado 13
Glen Rose 59 West 37
Hico 33 Hillsboro 14
Stephenville vs. Amarillo (@ Snyder,Sat.)

District 8-3A:

Brownwood 35 Sweetwater 30
Burnet 34 Taylor 24
Waco La Vega 37 Gatesville 26
Lampasas 35 China Spring 14
Liberty Hill 21 Wimberley 10
Fredericksburg 16 Llano 13

District 12-3A:

Frisco Lone Star 34 Anna 20
Dallas Madison 34 Bonham 13
Melissa 43 Paris 13
Nevada Community 60 F.W. Diamond Hill-Jarvis 12
Princeton 68 Bridgeport 0

District 13-3A:

Atlanta 32 Mount Pleasant 14
Melissa 43 Paris 13
Paris North Lamar 38 Quinlan Ford 24
Dallas First Baptist Academy 51 Pittsburg 42
Liberty-Eylau 27 Van 17
Jefferson 18 Pleasant Grove 13

District 14-3A:

Ferris 35 Crandall 0
Harmony 20 Rains 13
Kaufman 55 Mabank 7
Paris North Lamar 38 Quinlan Ford 24
Canton 49 Wills Point 44

District 15-3A:

Athens 35 Palestine 28
Rusk 47 Brownsboro 34
Canton 49 Wills Point 44
Kaufman 55 Mabank 7
White Oak 57 Mineola 7
Liberty-Eylau 27 Van 17

District 16-3A:

*Gilmer 52 Gladewater 14
*Chapel Hill 49 Henderson 28
*Kilgore 41 Spring Hill 12


District 17-3A:

Lampasas 35 China Spring 14
Lorena 69 Groesbeck 22
Robinson 63 Mexia 21
Waco Connally 23 Alvarado 13
Waco La Vega 37 Gatesville 26
Glen Rose 59 West 37

District 18-3A:

Madisonville 41 Diboll 12
Fairfield 44 Navasota 24
Rockdale 41 Smithville 13
Burnet 34 Taylor 24


District 19-3A:

Fairfield 44 Navasota 24
Lorena 69 Groesbeck 22
Robinson 63 Mexia 21
Athens 35 Palestine 28
Rusk 47 Brownsboro 34

District 20-3A:

Whitehouse 63 Carthage 39
Tatum 17 Center 0
Madisonville 41 Diboll 12
Troup 41 Huntington 14


Class 2-A, Division I:

District 4:

*Comanche 33 Breckenridge 15
*Clyde 48 Tuscola Jim Ned 30
*Dublin 43 Merkel 14


District 6:

*Van Alstyne 35 Caddo Mills 27
*Farmersville 51 Sunnyvale 48
*Pottsboro 28 Howe 0


District 7:

*Eustace 58 Kemp 15
*Malakoff 73 Grand Saline 0
*Winnsboro 29 Quitman 14


District 8:

*Daingerfield 26 Redwater 7
*Mount Vernon 27 Hooks 24
*New Boston 48 Queen City 6


District 9:

Harmony 20 Rains 13
Tenaha 41 Sabine 29
Jefferson 18 Pleasant Grove 13
Tatum 17 Center 0
Troup 41 Huntington 14
White Oak 57 Mineola 7

District 10:

*Kirbyville 21 Anahuac 8
*East Chambers 28 Woodville 7
*Kountze 33 Hardin 0
*Newton 64 Warren 8

District 11:

Corrigan-Camden 54 Crockett 17
Elkhart 34 Joaquin 28
Franklin 48 Austin St. Michael's 41
Alto 31 Trinity 14


District 12:

*Whitney 42 Clifton 30
*Godley 35 Maypearl 17
*Palmer 52 Red Oak Life 38


District 13:

*Cameron Yoe 57 Salado 28
*Marlin 45 Florence 0
*Troy 21 Lago Vista 7
*McGregor 42 Little River Academy 21

Class 2-A, Division II:

District 4:

Coahoma 22 Ballinger 13
Cisco 54 Stamford 14
Anson 23 Coleman 14
Colorado City 21 Reagan County 14
DeLeon 6 Hamilton 0
Seymour 49 Hawley 6

District 6:

*Corsicana Mildred 40 Blooming Grove 19
*Tolar 44 Dallas Life Oak Cliff 7
*Millsap 20 Rio Vista 0
*Scurry-Rosser 53 Rice 9

District 7:

Collinsville 43 Bells 6
Gunter 40 Alvord 7
Leonard 29 Wolfe City 13
S&S Consolidated 49 Henrietta 14
Tom Bean 24 Honey Grove 14
Muenster 59 Whitewright 6

District 8:

*Alba-Golden 26 Rivercrest 0
*Edgewood 47 Clarksville 19
*Cooper 56 Paris Chisum 0


District 9:

*Paul Pewitt 53 DeKalb 6
*Elysian Fields 28 Linden-Kildare 6
*Ore City vs. Hughes Springs (@ Longview,Sat.)
*Waskom 64 New Diana 33

District 10:

*Garrison 42 Arp 13
*Union Grove 29 West Rusk 27
*Winona 22 Hawkins 21


District 11:

*Rosebud-Lott 39 Bruceville-Eddy 0
*Crawford 30 Buffalo 27
*Centerville 37 Hearne 15
*Moody 38 Riesel 31

District 12:

Bryan Brazos Christian 24 Anderson-Shiro 20
Corrigan-Camden 54 Crockett 17
Deweyville 50 Hull-Daisetta 26
Groveton 58 Cross Roads 6
San Augustine 35 Hemphill 16
Normangee 34 New Waverly 28

District 14:

*Jarrell 49 Lexington 18
*Schulenburg 37 Johnson City 0
*Rogers 57 Universal City Randolph 6


Class 1-A, Division I:

District 5:

DeLeon 6 Hamilton 0
Goldthwaite 39 Mart 33
Hico 33 Hillsboro 14
Mason 56 San Saba 10
Santo 41 Perrin-Whitt 0

District 6:

Cayuga 28 Carlisle 7
Wortham 27 Itasca 24
Groveton 58 Cross Roads 6


District 7:

Celeste 45 Blue Ridge 28
Chico 43 Gainesville State School 20
Collinsville 43 Bells 6
Jacksboro 20 Lindsay 3
Cumby 36 Trenton 0
Nocona 49 Valley View 21

District 8:

Celeste 45 Blue Ridge 28
Tom Bean 24 Honey Grove 14
Quinlan Boles 35 Detroit 14
Harleton 28 Simms Bowie 12
Leonard 29 Wolfe City 13

 

 

Search...

WebSite

mySSnews Login



User Menu