LoginCreate an account

     
 
Home News-Telegram Sports SS teams teams sweep track meet

SS teams teams sweep track meet

E-mail Print PDF

     Sulphur Springs hosted a five-team  meet Friday at the high school track doing well in all divisions.


    The varsity boys tied Sherman at 151 points for top honors. The Lady Cats had 138 points to slip by Mount Pleasant at 136 to claim top honors.
    In the boys junior varsity division, Sulphur Springs had 182 points for first place with Paris taking second at 129.5.
    “We won first or tied for the top slot. It was a great day for the Sulphur Springs teams,” said Matt Young, boys track coach.
    The following are listing of times and places for Sulphur Springs athletes.

Varsity boys
    3,200 meter run — 1. Carter White, 10:44; 2. Nathan Mabry, 11:21.
    400-meter relay — 3. Sulphur Springs, 43:91 (team of Brennan Brock, Willy Ivery, Buddy Ivery, Isaiah Lacy).
    800-meter run — 2. Daniel Quintero, 2.14.73.
    110-hurdles — 2. Zach Spigner, 16.93; 3. Colton Wise, 18.07.
    100-meter dash — 4.  Brock, 11.12.
    800-meter relay — 5. Sulphur Springs, 1.36.07 (team of Brock, Spigner, B.J. Stribling and Lacy).
    400-meter dash — 3. Matt Brice, 55.40; 5. Quintero, 56.21.
    300-meter hurdles — 1. Willy Ivery, 42.30; 4. Wise, 48.01.
    200-meter run — 5. Tyler Ballard, 23.99; 6. Dedric Smith, 24.14.
    1,600-meter relay — 2. Sulphur Springs, 3:45.14 (Lacy, Smith, Stribling and W. Ivery).
    Long jump — 3.  Stribling, 19-11.5
    Shot put — 4. Heath Howard, 43-4.
    Discus — 4. Howard, 119-7.
    Pole vault — 2. Sam Hammons, 12-0; 3. Wise, 11-0; 4. Ballard, 9-6.

    Varsity girls
    3,200-meter run — 1. Madeline Massey, 12:51; Caitlin Helm, 14;37.
    400-meter relay — 3. Sulphur Springs, 53:33.00 (team of Alex Chancellor, Chrissalynd Person, Briana Ivery and Desi Debase).
    800-meter run — 4. Courtney Crook, 2:56.59.
    100-meter hurdles — 5. McKenzie Moore, 18.56.
    800-meter relay — 4. Sulphur Springs, 1:57.43 (team of LaBrandis Adams, B. Ivery, Debase and Tia Berry).
    400-meter run — 1.  Person, 1:01.08; 6. Autumn Adams, 1:10.60.
    300-meter hurdles — 5. Sierra Nickerson, 56.98.
    200-meter dash — 3. Autumn Adams, 29.11.
    1,600-meter run — 1. Massey, 5:51.98.
    1,600-meter relay — 2. Sulphur Springs, 4:32.75 (team of Adams, Crook, Debase and Person).
    Long jump — 3, Desi Debase, 14-9.5.
    Triple jump — 4. L. Adams, 32-3; 5. Debase, 32.
    Shot put — 1. Chaliyah Moore, 32-5.5.
    Discus — 5. Destiny Wade, 88-4.5; 5. Jessye Castro, 79-11.
    High jump — 2. Kasey Moore, 4-10.
    Pole vault — 1. Person, 7-6; 2. Delayne Sears, 7-0.
    
JV boys
    3,200-meter run — Jacob Gatewood, 11:58.
    400-meter relay - 46.02 Sulphur Springs (team of Landon Brock, C.J. Stephens, Traylon Duffey and Dustin Fields).
    800-meter run — 2. Andrew Allen, 2:21.25; 3. Luis Colorado, 2:27.00.
    110-meter hurdles — 4. Dakota Stalcup, 19.05; 5. Cain Cody, 19.65.
    800-meter relay — 2. Sulphur Springs, 1:36.84 (team of Brock, Fields, Dillon Carpenter and Tim Monk).
    400-meter run — 4. Ja’LynnMitchell, 58.06; 6. Keylon Hall, 58.49.
    300-meter hurdles — 3. Parker Aguilar, 47.74; 4. Scott Galarza, 49.03.
    200-meter dash — 6. Melroy Givens, 25.51.
    1,600-meter run — 1. Gatewood, 5:40.00; 2. Allen, 5;43.11.
    1,600-meter relay — 1. Sulphur Springs, 3:53.00.
    Long jump — 2. Fields, 17-9.5.
    Triple jump —  1. Fields, 39.5; 4. Hall, 33-10; 6. Tanner Graham, 32-33.4.
    Shot put — 6. Seth Harred, 35-4.
    Discus — 1. Kaden Moore, 108-4; 2. Derrick Weeks, 102-6.5; 3. Carpenter, 101-6.
    Pole vault — 1. Colby Hutchins, 9-0; 2. Stalcup, 8-6.
   

 

Search...

WebSite

mySSnews Login



User Menu