LoginCreate an account

     
 
Home News-Telegram Sports SSMS boys first, third at meet

SSMS boys first, third at meet

E-mail Print PDF

     The home track must have been an advantage as the Sulphur Springs did well in boys track action held Thursday.


    Eighth grader Jaylon Hawkins of Sulphur Springs tied a record with a 100-yard dash of 11.17. Hawkins also won first place in the long jump and shot put.
    The Sulphur Springs eighth grade team was first and seventh grade squad finished third in a meet held against teams from Rains, Paris, Mount Vernon and Mount Pleasant at the high school track.
    The following is a list of times, places for Sulphur Springs competitors in the meet.

    Seventh grade
    2,400-meter run — 4. D.J. Abron, 9:42; 5. Peyton Vickery, 9:59.
    400-meter relay — 3. Sulphur Springs, 52.53 (team of Ryan Humphries, Taylor Arrington, Tyreese Pryor and Simeon Taylor).
    800-meter run — 5. Kyle Alexander, 2:43.93.
    100-meter hurdles — 3. Jaxon Reneau, 20.61; 4. Iverson Wade, 20.99.
    800-meter relay — 3. Sulphur Springs, 1:55.78 (team of Taylor, Arrington, Tiesan Goodson and Humphries).
    300-meter hurdles — 1. Humphries, 51.07; 2. Terrell Turman, 53.01.
    200-meter run — 3. Arrington, 27.97; 5. Pryor, 28.95.
    1,600-mter run — 6. Abron, 6:18.06
    1,600-meter relay — 5. Sulphur Springs, 4:44.76 (team of Tiesan Goodson, Derick Godbolt, Alexander and Arrington).
    Long  jump — 3. Tyrese Pryor, 14-9.25; 4. Simeon Taylor, 14-7.5.
    Triple jump 3. Taylor, 32-2.5; 4. Goodson, 31-6.75.
    Shot put — 3. Iverson Wade, 33-1.5.
    Discus — 6. Lawrence Worth, 80-9.
    High jump — 3. Turman, 4-8; 7. Arrington, 4-6.
    Pole vault — 4.  Reaneau, 6-6; 5. Turman, 6-6; 6. Bryson Lynn, 6-0.

    Eighth grade
    2,400-meter run — 1. Juan Murillo, 9:01; 4. Jackson Kinsey, 9:12.
    400-meter relay — 1. Sulphur Springs, 47.32 (team of Hawkins, Heston Golightly, Tyrese Peters and Israel Lopez).
    800-meter run — 2. Kinsey, 2:73; 3. Lopez, 2:29.24.
    100-meter hurdles — 2. Mason Buck, 18.23; 3. Dane Rutherford, 19.39.
    100-meter dash — 1. Hawkins, 11.17; 6. Tyrek Cork, 12.47.
    800-meter relay — 3. Sulphur Springs, 1:46.21 (team of Buck, Hawkins, Eleazar Myles and Golightly).
    400-meter run — 3. Peters, 1:00.16; 6. Dallas Holt, 1:01.24.
    300-meter hurdles — 1. Buck, 47.55; 2. Bradon Von Reyn, 48.63; 3. Rutherford, 49.32.
    200-meter run — 3. Golightly, 25.17.
    1,600-meter run — 3. Taylor Ibarra, 5:54.34; 4. Murillo, 5:54.46.
    1,600-meter relay — 2. Sulphur Springs, 4;11.35 (team of Peters, Lopez, Holt and Alfonzo Alvarez).
    Long jump — 1. Hawkins, 19-4.5.
    Triple jump — Golightly, 33-6.5.
    Shot put — Hawkins, 41-6.5; 5. Braylyn Adams, 39-7.5.
    Discus — 5. Josh Thompson, 105-7.
    High jump —  4. Rutherford, 5-2.
    Pole vault — 3. Jackson Kinsey, 7-6; 6. Buck, 6-6.

 

Search...

WebSite

mySSnews Login



User Menu