LoginCreate an account

  Username: Password:
 
Home News-Telegram Sports

Local Sports

Local sports briefs

User Rating: / 25
PoorBest 

Basketball
play days
     East Texas Hoops action is underway, to enter you can go online easttexashoops.com or call text 903-434-3412.
    Events coming up include:

Read more...
 

Football scores

User Rating: / 8
PoorBest 

County scores

Sulphur Springs 41, Sherman 0

Bells 49, Como-Pickton 13

Cumby 38, Honey Grove 6

 

 

H.S. Football Scores (September 4th-September 6th):

Class 6-A:

District 8-6A:

Cedar Hill 48 Arlington Bowie 30
Desoto 54 Eastern Christian 34
Mesquite Horn 27 Duncanville 22
Grand Prairie 35 Irving 31
Hewitt Midway 24 Mansfield 14
Mansfield Timberview 20 Midlothian 13
South Grand Prairie 45 Dallas South Oak Cliff 38

District 11-6A:

Garland 49 Mesquite 28
Richardson Berkner 45 Naaman Forest 27
Rowlett 37 Richardson Lake Highlands 35
Plano West 63 Garland Sachse 49
Lakeview Centennial 50 Richardson 14
Dallas White 20 North Garland 19
Lufkin 43 Tyler Lee 19

6-Sep Rockwall vs Hurst Bell  (at AT&T Stad) 6A - 7 2:00 PM


District 12-6A:

Round Rock 25 Killeen 22
Pflugerville Hendrickson 49 Belton 21
Lake Travis 47 Copperas Cove 16
Waco Midway 24 Mansfield 14
Killeen Ellison 33 Bryan Rudder 13
Harker Heights 34 Round Rock Stony 33
Manor 26 Killeen Shoemaker 18

Class 5-A:

District 8-5A:

Keller Timber Creek 47 Burleson 44
Bishop Amat, CA 42 Aledo 7
Burleson Centennial 28 Fort Worth Chisholm Trail 21
Saginaw Boswell 60 Cleburne 22
Crowley 40 Mansfield Legacy 37
Everman 61 Fort Worth Southwest 12
Denton 48 Granbury 28
Mineral Wells 38 Joshua 21

District 15-5A:

Sulphur Springs 41 Sherman 0
Greenville 27 Royse City 24
Nacogdoches 37 Hallsville 36
Tyler John Tyler 41 Longview 25
Gilmer 68 Pine Tree 20
Marshall 50 Crandall 15
Liberty-Eylau 43 Mount Pleasant 7
Arkansas High, AR 20 Texas High 14

District 16-5A:

The Colony 22 Corsicana 15
Denton Guyer 45 Ennis 42
Jacksonville 49 Palestine 14
Carthage 22 Lindale 13
Lufkin 43 Tyler Lee 19
Nacogdoches 37 Hallsville 36
John Tyler 41 Longview 25
Whitehouse 52 Chapel Hill 42

District 17-5A:

Elgin 45 Bastrop 34
Hutto 38 Waco La Vega 14
Manor 26 Killeen Shoemaker 18
Pflugerville Connally 32 Bastrop Cedar Creek 21
Austin Westlake 49 Temple 48
College Station 48 Waco High 17
Georgetown East View 51 Waco University 14

District 18-5A:

Richmond Foster 41 A&M Consolidated 21
Bryan 35 Conroe 29
Killeen Ellison 33 Bryan Rudder 13
College Station 48 Waco 17
Tomball 43 Conroe Caney Creek 35
Huntsville 51 Humble Kingwood Park 49
Livingston 48 Cleveland 13
Willis 55 Houston Lee 0

Class 4-A, Division I:

District 7-4A:

Paris 31 Melissa 10
North Lamar 35 Whitesboro 27
Gladewater 77 Pittsburg 14
FW Arlington Heights 36 Princeton 7
Commerce 35 Quinlan Ford 28
Liberty-Eylau 43 Mount Pleasant 7

District 8-4A:

Athens 42 Diboll 7
Marshall 50 Crandall 15
Fairfield 42 Kaufman 28
Canton 46 Mabank 14
Van 46 Spring Hill 7
Ferris 24 Wills Point 3

District 9-4A:

Bullard 51 Brownsboro 16
Carthage 22 Lindale 13
Atlanta 28 Henderson 24
Jacksonville 49 Palestine 14
Whitehouse 52 Chapel Hill 42

6-Sep Kilgore vs CC Flour Bluff (at Galena Park) 5A - 30 2:00 PM


District 10-4A:

Newton 45 Bridge City 14
Livingston 48 Cleveland 13
Huffman Hargrave 34 New Caney 11
Jasper 35 Vidor 21
Barbers Hill 29 Little Cypress-Mauriceville 14
Coldspring-Oakhurs 26 Silsbee 7
Splendora 38 San Augustine 21

District 13-4A:

Abilene Wylie 40 Burnet 16
Waco Connally 40 China Spring 35
Stephenville 49 Gatesville 6
Lampasas 24 Lago Vista 17
Robinson 25 Lorena 18
Hutto 38 Waco La Vega 14

Class 4-A, Division II:

District 5-4A:

Bullard 51 Brownsboro 16
Canton 46 Mabank 14
Cooper 21 Rains 7
Gilmer 68 Pine Tree 20
Paris 31 Melissa 10
Farmersville 42 Nevada Community 34

District 6-4A:

Atlanta 28 Henderson 24
Buna 42 Center 32
Gladewater 77 Pittsburg 14
Van 46 Spring Hill 7
New Boston 17 Pleasant Grove 14
5-Sep Tatum ……….. Open


District 7-4A:

Groesbeck 60 Cochrane (CA) 12
Fairfield 42 Kaufman 28
Robinson 25 Lorena 18
Teague 61 Mexia 32
Rusk 45 Crockett 42
Waco Connally 40 China Spring 35


District 8-4A:

East Chambers 31 Tarkington 7
Coldspring-Oakhurs 26 Silsbee 7
Athens 42 Diboll 7
Hardin 15 Huntington 14
Franklin 59 Madisonville 31
Shepherd 38 Kountze 18

District 11-4A:

Caldwell 42 Hearne 0
Giddings 34 Wimberley 31
La Grange 29 Columbus 6
West 42 Salado 6
Fischer Canyon Lake 43 Smithville 14

Class 3-A, Division I:

District 6-3A:

Lone Oak 34 Caddo Mills 27
Commerce 35 Quinlan Ford 28
Blooming Grove 47 Dallas Life Oak Cliff 12
Red Oak Life 55 Itasca 0
Scurry-Rosser 41 Kemp 14
Sunnyvale 51 Eustace 40

District 7-3A:

Malakoff 39 Daingerfield 14
White Oak 56 Mount Vernon 6
New Boston 17 Pleasant Grove 14
Prairiland 14 Queen City 12
Hooks 36 Redwater 30
Winnsboro 30 Mineola 27

District 8-3A:

Palestine Westwood 48 Harmony 16
Frankston 29 Sabine 20
Jefferson 14 Elysian Fields 7
Winnsboro 30 Mineola 27
Tyler T. K. Gorman 50 Quitman 9
White Oak 56 Mount Vernon 6

District 9-3A:

Tolar 41 Comanche 27
Carrollton Ranchview 35 Glen Rose 29
Grandview 56 Wichita Falls Hirschi 27
Troy 35 Hillsboro 21
McGregor 37 Marlin 8
West 42 Salado 6
Whitney 50 Wilmer-Hutchins 24

District 10-3A:

Cameron Yoe 47 Lexington 13
Jarrell 29 Florence 26
Lampasas 24 Lago Vista 17
Little River Academy 17 Rogers 0
Rockdale 24 Taylor 21
Troy 35 Hillsboro 21

District 11-3A:

Leon 34 Elkhart 14
Sunnyvale 51 Eustace 40
Scurry-Rosser 41 Kemp 14
Malakoff 39 Daingerfield 14
Palestine Westwood 48 Harmony 16
Teague 61 Mexia 32

District 12-3A:

Hamshire-Fannett 38 Anahuac 0
Buna 42 Center 32
East Chambers 31 Cleveland Tarkington 7
Hardin 15 Huntington 14
Kirbyville 42 Orangefield 27
Shepherd 38 Kountze 18
Deweyville 25 Warren 16
Woodville 32 Joaquin 14

Class 3-A, Division II:

District 6-3A:

Alba-Golden 37 Hawkins 13
Cooper 21 Rains 7
Edgewood 55 Clarksville 6
Winona 48 Grand Saline 42
Lone Oak 34 Caddo Mills 27
Whitewright 49 Paris Chisum 48

District 7-3A:

Maud 26 DeKalb 12
Hooks 36 Redwater 30
Arp 16 Hughes Springs 14
Ore City 30 Linden-Kildare 28
Waskom 63 Paul Pewitt 12
Prairiland 14 Queen City 12

District 8-3A:

Arp 16 Hughes Springs 14
Jefferson 14 Elysian Fields 7
Frankston 29 Sabine 20
Tyler Grace Community 62 New Diana 20
Alto 56 Troup 34
Waskom 63 Paul Pewitt 12
Winona 48 Grand Saline 42

6-Sep West Rusk at Union Grove 2A - 9 7:30 PM

District 9-3A:

Blooming Grove 47 Dallas Life Oak Cliff 12
Kerens 47 Corsicana Mildred 6
Maypearl 56 Italy 0
Palmer 29 Fort Worth Southwest Christian 14
Rice 41 Frost 13
Santo 34 Rio Vista 10

District 10-3A:

Axtell 28 Bruceville-Eddy 21
Clifton 51 Rosebud-Lott 0
Albany 6 Dublin 0
Jarrell 29 Florence 26
McGregor 37 Marlin 8
Little River Academy 17 Rogers 0

District 11-3A:

Corrigan-Camden 64 Groveton 12
Rusk 45 Crockett 42
Deweyville 25 Warren 16
Shelbyville 31 Garrison 22
West Sabine 29 Hemphill 20
Newton 45 Bridge City 14

District 12-3A:

Buffalo 71 Somerville 6
Franklin 59 Madisonville 38
Caldwell 42 Hearne 0
Leon 34 Elkhart 14
Cameron Yoe 47 Lexington 13
Lovelady 21 New Waverly 12
Centerville 51 Trinity 35

Class 2-A, Division I:

District 2-A:

Big Sandy 38 Rivercrest 14
Edgewood 55 Clarksville 6
Bells 49 Como-Pickton 13
Cumby 38 Honey Grove 6
Leonard 41 Quinlan Boles 6
Wolfe City 40 Blue Ridge 8

District 7-2A:

Mason 55 DeLeon 7
Goldthwaite 40 Tuscola Jim Ned 26
Moody 26 Hamilton 20
Crawford 34 Hico 13
Harper 24 San Saba 14
Tolar 41 Comanche 27

District 8-2A:

Axtell 28 Bruceville-Eddy 21
Bosqueville 21 Hubbard 16
Crawford 34 Hico 13
Red Oak Life 55 Itasca 0
Mart 60 Normangee 8
Valley Mills 56 Gorman 0

District 9-2A:

Big Sandy 38 Rivercrest 14
Harleton 28 Timpson 18
Alba-Golden 37 Hawkins 13
Ore City 30 Linden-Kildare 28
Simms Bowie 52 Detroit 12

6-Sep Union Grove vs West Rusk 3A - 8 7:30 PM

District 10-2A:

Beckville 49 Grapeland 13
Cushing 53 Wortham 0
Woodville 32 Joaquin 14
West Sabine 29 Hemphill 20
Splendora 38 San Augustine 21
Shelbyville 31 Garrison 22

District 11-2A:

Alto 56 Troup 34
Frisco Legacy Christian 37 Cayuga 26
Beckville 49 Grapeland 13
Kerens 47 Corsicana Mildred 6
Cross Roads 55 Dawson 26
Carlisle 52 Mount Enterprise 21

District 12-2A:

Anderson-Shiro 28 Milano 14
Centerville 51 Trinity 35
Corrigan-Camden 64 Groveton 12
Hull-Daisetta 50 Burkeville 22
Lovelady 21 New Waverly 12
West Hardin 30 Colmesneil 13

District 13-2A:

Holland 47 Granger 6
Moody 26 Hamilton 20
Riesel 41 Meridian 25
Clifton 51 Rosebud-Lott 0
Bremond 54 Thorndale 28
Thrall 45 Bartlett 8

Class 2-A, Division II:

District 8-2A:

Albany 6 Dublin 0
Menard 28 Baird 6
Valley Mills 56 Gorman 0
Perrin-Whitt 34 Roby 14
Haskell 59 Ranger 16
Santo 34 Rio Vista 10

5-Sep Cross Plains vs Abilene Ravens 11M - Ind. 7:30 PM

District 9-2A:

Tom Bean 40 Celeste 6
S&S Consolidated 25 Collinsville 7
Cumby 38 Honey Grove 6
Simms Bowie 52 Detroit 12
Era 60 Chico 30
Muenster 61 Nocona 19

5-Sep Lindsay vs Valley View 2A - 5 7:30 PM

District 10-2A:

Burton 22 Chilton 13
Fort Worth Temple Christian 47 Dallas Gateway Charter 18
Cross Roads 55 Dawson 26
Rice 41 Frost 13
Bosqueville 21 Hubbard 16
Maypearl 56 Italy 0
Riesel 41 Meridian 25
Cushing 53 Wortham 0

District 11-2A:

Trenton 34 Fruitvale 2
Maud 26 DeKalb 12
Carlisle 52 Mount Enterprise 21
Tyler All Saints 33 Overton 13
Tenaha 21 Bullard Brook Hill 15
Harleton 28 Timpson 18

District 12-2A:

Hull-Daisetta 50 Burkeville 22
West Hardin 30 Colmesneil 13
Evadale 34 Magnolia Legacy Prep 14
Iola 64 Marble Falls Faith Academy 14
Mart 60 Normangee 8
Cypress Community Christian 42 Sabine Pass 0

District 13-2A:

Thrall 45 Bartlett 8
Bremond 54 Thorndale 28
Burton 22 Chilton 13
Holland 47 Granger 6
Anderson-Shiro 28 Milano 14
Bryan Brazos Christian 23 Snook 19
Buffalo 71 Somerville 6

Class 1-A, Division I:

District 13-1A:

Aquilla 62 Coolidge 32
Blum 86 Granbury NCTA 0
Oglesby 50 Gholson 0
Evant 75 Kopperl 45

5-Sep Covington vs Arlington Newman TCAF I - 1 7:30 PM

Rollison leads Lions to 98-20 rout

User Rating: / 10
PoorBest 

By BUTCH BURNEY
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
    COMMERCE — Thursday was Tyrik Rollison Day in Hopkins County. It was definitely his day across the county line, as well.

Read more...

Wildcats hungry for home win tonight

User Rating: / 18
PoorBest 

    One thing Sulphur Springs and Sherman have in common, they don’t want a repeat of opening night.

Read more...

SS sub-varsity grid teams sweep Sherman

User Rating: / 17
PoorBest 


    Sulphur Springs teams made a clean sweep of Thursday night action, winning all sub-varsity football games.

Read more...
Page 8 of 1140

Search...

WebSite

mySSnews Login



User Menu