LoginCreate an account

  Username: Password:
 
Home News-Telegram Sports

Local Sports

NH cross country meet results posted

 BIRTHRIGHT — Several cross country teams in the area did well in the recent North Hopkins Invitational race.
    Below are listed times, places for runners from nearby schools.

Read more...
 

Local sports briefs

MG results
from C-C posted
 MILLER GROVE — The Hornets hosted a cross country meet Thursday with 23 schools and 533 runners in action.

Read more...

Lady Cats swept by Longview

User Rating: / 14
PoorBest 

LONGVIEW — The Sulphur Springs Lady Cats fell to 13-12 overall, 1-2 in 15-5A action as they were swept here Friday in varsity volleyball action.
    Longview look wins by scores of 25-15, 25-14, 25-19 to go 3-0 and win the match.

Read more...

Football scores

User Rating: / 7
PoorBest 

Cumby 30

Como-Pickton 13

 

other scores

 

District 8-6A:

Mansfield 27 Fort Worth Eastern Hills 6
DeSoto 29 Cibolo Steele 24
Cedar Hill 61 Coppell 34
Hewitt Midway 42 Duncanville 36
Fort Worth Richland 38 Grand Prairie 22
Midlothian 38 Fort Worth Haltom 14
South Grand Prairie 42 Abilene Cooper 19

District 11-6A:

Rockwall 58 North Garland 7
Garland 42 Garland Naaman Forest 40
Garland Rowlett 21 Lakeview Centennial 17
Tyler Lee 62 Garland Sachse 49


District 12-6A:

Killeen Ellison 58 Pflugerville Connally 0
Killeen 27 Manor 13
Belton 40 Waco High 10
Copperas Cove 51 Schertz Clemens 40
Waco Midway 42 Duncanville 36
Temple 59 Harker Heights 14
Killeen Shoemaker 20 New Braunfels Canyon 14

Class 5-A:

District 8-5A:

19-Sep Aledo ……….. Open
19-Sep Burleson ……….. Open
19-Sep Burleson Centennial ……….. Open
19-Sep Cleburne ……….. Open
19-Sep Crowley ……….. Open
19-Sep Everman ……….. Open
19-Sep Granbury ……….. Open
19-Sep Joshua ……….. Open

District 15-5A:

Texarkana Texas 19 Kilgore 13
19-Sep Greenville ……….. Open
19-Sep Hallsville ……….. Open
19-Sep Longview ……….. Open
19-Sep Longview Pine Tree ……….. Open
19-Sep Marshall ……….. Open
19-Sep Mount Pleasant ……….. Open
19-Sep Sulphur Springs ……….. Open


District 16-5A:

19-Sep Corsicana ……….. Open
19-Sep Ennis ……….. Open
19-Sep Jacksonville ……….. Open
19-Sep Lindale ……….. Open
19-Sep Lufkin ……….. Open
19-Sep Nacogdoches ……….. Open
19-Sep John Tyler ……….. Open
19-Sep Whitehouse ……….. Open

District 17-5A:

Killeen Ellison 58 Pflugerville Connally 0
College Station 51 Elgin 34
Hutto 54 San Antonio Holmes 0
Killeen 27 Manor 13
Temple 59 Harker Heights 14
Belton 40 Waco High 10
Burnet 51 Waco University 21

District 18-5A:

College Station 51 Elgin 34
Willis 21 Houston Chavez 13
19-Sep A&M Consolidated ……….. Open
19-Sep Bryan ……….. Open
19-Sep Bryan Rudder ……….. Open
19-Sep Conroe Caney Creek ……….. Open
19-Sep Huntsville ……….. Open
19-Sep Livingston ……….. Open


Class 4-A, Division I:

District 7-4A:

Paris 34 Palestine 13
Paris North Lamar 27 Anna 14
Atlanta 55 Pittsburg 13
Princeton 49 Crandall 21
Texarkana Pleasant Grove 35 Quinlan Ford 14
Tatum 41 Texarkana Liberty-Eylau 14

District 8-4A:

Athens 49 Rusk 21
Princeton 49 Crandall 21
Kennedale 56 Kaufman 13
Mabank 44 Kemp 0
Van 52 Brownsboro 8
Mineola 20 Wills Point 13

District 9-4A:

Van 52 Brownsboro 8
Gladewater 37 Carthage 23
Henderson 41 Newton 32
Texarkana Texas 19 Kilgore 13
Paris 34 Palestine 13
Port Neches-Groves 53 Tyler Chapel Hill 20

District 10-4A:

Bridge City 25 Liberty 14
Coldspring-Oakhurst 47 Cleveland 7
Huffman Hargrave 25 Shepherd 21
Center 26 Jasper 14
Hardin-Jefferson 27 Little Cypress-Mauriceville 7
West Orange-Stark 35 Silsbee 0
Houston Kashmere 40 Splendora 22

District 13-4A:

Burnet 51 Waco University 21
China Spring 38 Bullard 27
West 20 Gatesville 17
Lampasas 20 Lorena 18
Robinson 35 Fairfield 7
Mexia 40 Waco La Vega 21

Class 4-A, Division II:

District 5-4A:

China Spring 38 Bullard 27
Canton 48 Longview Spring Hill 28
Emory Rains 51 Quitman 7
Gilmer 61 Daingerfield 9
Melissa 42 Commerce 27
Caddo Mills 24 Nevada Community 13

District 6-4A:

Atlanta 55 Pittsburg 13
Center 26 Jasper 14
Gladewater 37 Carthage 23
Canton 48 Longview Spring Hill 28
Tatum 41 Texarkana Liberty-Eylau 14
Texarkana Pleasant Grove 35 Quinlan Ford 14

District 7-4A:

Robinson 35 Fairfield 7
Lampasas 20 Lorena 18
Mexia 40 Waco La Vega 21
Athens 49 Rusk 21
Liberty Hill 45 Waco Connally 25

20-Sep Groesbeck vs Jourdanton  (at NB Canyon) 4A - 15 6:00 PM

District 8-4A:

Cleveland Tarkington 53 Houston Sam Houston 6
Coldspring-Oakhurst 47 Cleveland 7
Warren 38 Huntington 32
Madisonville 35 Crockett 28
Huffman Hargrave 25 Shepherd 21
19-Sep Diboll ……….. Open

District 11-4A:

Teague 49 Caldwell 34
Giddings 19 Columbus 16
La Grange 42 Taylor 22
Little River Academy 14 Salado 7
Smithville 21 Brookshire Royal 7

Class 3-A, Division I:

District 6-3A:

Caddo Mills 24 Nevada Community 13
Melissa 42 Commerce 27
Dallas Life Oak Cliff 34 Rice 20
Red Oak Life 66 Simms Bowie 20
Eustace 28 Scurry-Rosser 26
Sunnyvale 62 Venus 19

District 7-3A:

Gilmer 61 Daingerfield 9
Lone Oak 40 Mount Vernon 6
New Boston 35 Paul Pewitt 7
Cooper 30 Pattonville Prairiland 7
Redwater 25 Linden-Kildaire 22
Winnsboro 23 Gladewater Sabine 20

District 8-3A:

Gilmer Harmony 29 Hawkins 8
Winnsboro 23 Gladewater Sabine 20
Mineola 20 Wills Point 13
Emory Rains 51 Quitman 7
Tenaha 26 White Oak 15

20-Sep Jefferson vs Hughes Springs 3A - 7 7:30 PM

District 9-3A:

Comanche 28 Brady 27
Glen Rose 46 Dallas Parish Episcopal 42
Grandview 76 Maypearl 46
Palmer 43 Hillsboro 34
Clifton 33 McGregor 14
West 20 Gatesville 17
Cameron Yoe 47 Whitney 27

District 10-3A:

Cameron Yoe 47 Whitney 27
Florence 37 Hamilton 14
Wall 26 Lago Vista 6
Little River Academy 14 Salado 7
Troy 17 Centerville 14
19-Sep Rockdale ……….. Open


District 11-3A:

Trinity 36 Elkhart 33
Eustace 28 Scurry-Rosser 26
Mabank 44 Kemp 0
Teague 49 Caldwell 34
Malakoff 57 Edgewood 22
19-Sep Palestine Westwood ……….. Open


District 12-3A:

Buna 34 Hamshire-Fannett 27
Corrigan-Camden 74 Kountze 40
Warren 38 Huntington 32
Woodville 26 Deweyville 10
19-Sep East Chambers ……….. Open
19-Sep Hardin ……….. Open
19-Sep Kirbyville ……….. Open
19-Sep Anahuac ……….. Open

Class 3-A, Division II:

District 6-3A:

Alba-Golden 47 Whitewright 23
Cooper 30 Pattonville Prairiland 7
Malakoff 57 Edgewood 22
Kerens 37 Grand Saline 27
Lone Oak 40 Mount Vernon 6
Paris Chisum 47 Bells 20

District 7-3A:

Ore City 28 DeKalb 20
Hooks 30 Clarksville 0
Redwater 25 Linden-Kildaire 22
New Boston 35 Paul Pewitt 7
Queen City 41 Maud 28

20-Sep Jefferson vs Hughes Springs 3A - 7 7:30 PM

District 8-3A:

Garrison 26 New Diana 21
19-Sep Arp ……….. Open
19-Sep Elysian Fields ……….. Open
19-Sep Frankston ……….. Open
19-Sep West Rusk ……….. Open
19-Sep Troup ……….. Open
19-Sep Waskom ……….. Open
19-Sep Winona ……….. Open

District 9-3A:

Grapevine Faith Christian 34 Blooming Grove 29
Quinlan Boles 40 Corsicana Mildred 26
Grandview 76 Maypearl 46
Palmer 43 Hillsboro 34
Dallas Life Oak Cliff 34 Rice 20
Brock 62 Rio Vista 0

District 10-3A:

Bruceville-Eddy 26 Moody 17
Clifton 33 McGregor 14
Crawford 48 Dublin 24
Jarrell 35 Rosebud-Lott 13
Franklin 35 Marlin 33
Rogers 13 Austin Hyde Park Baptist 7

District 11-3A:

Corrigan-Camden 74 Kountze 40
Madisonville 35 Crockett 28
Woodville 26 Deweyville 10
Garrison 26 New Diana 21
Hemphill 50 Burkeville 6
Henderson 41 Newton 32

District 12-3A:

Alto 63 Buffalo 0
Franklin 35 Marlin 33
Burton 54 Hearne 6
Lovelady 35 Leon 12
Shiner 41 Lexington 34
Normangee 34 New Waverly 6
Trinity 36 Elkhart 33

Class 2-A, Division I:

District 6-2A:

Gladewater Union Grove 45 Bogata Rivercrest 0
Hooks 30 Clarksville 0
Cumby 30 Como-Pickton 13
Honey Grove 28 Trenton 7
Quinlan Boles 40 Corsicana Mildred 26
Leonard 32 Wolfe City 28

District 7-2A:

Meridian 41 DeLeon 7
Mason 48 Goldthwaite 6
Florence 37 Hamilton 14
Hico 48 Archer City 0
Bremond 41 San Saba 0
Tolar 44 Axtell 26

District 8-2A:

Tolar 44 Axtell 26
Bosqueville 42 Chilton 13
Crawford 48 Dublin 24
Fort Worth Southwest Christian 43 Itasca 0
Mart 35 Thorndale 14
Valley Mills 14 Riesel 6

District 9-2A:

Price Carlisle 14 Big Sandy 7
Gladewater Union Grove 45 Bogata Rivercrest 0
Gilmer Harmony 29 Hawkins 8
Ore City 28 DeKalb 20
Red Oak Life 66 Simms Bowie 20
19-Sep Harleton ……….. Open

District 10-2A:

Beckville 28 Overton 26
Cushing 36 Detroit 0
Joaquin 30 Cayuga 28
San Augustine 38 Groveton 6
Shelbyville 47 Colmesneil 0
19-Sep Pineland West Sabine ……….. Open

District 11-2A:

Alto 63 Buffalo 0
Joaquin 30 Cayuga 28
Mount Enterprise 67 Grapeland 42
Kerens 37 Grand Saline 27
Price Carlisle 14 Big Sandy 7
19-Sep Malakoff Cross Roads ……….. Open

District 12-2A:

Anderson-Shiro 20 Boling 0
Troy 17 Centerville 14
San Augustine 38 Groveton 6
Hull-Daisetta 59 Sabine Pass 0
Lovelady 35 Leon 12

20-Sep Saratoga West Hardin at Evadale 2A - 12 7:30 PM

District 13-2A:

Holland 52 Bartlett 6
Bruceville-Eddy 26 Moody 17
Valley Mills 14 Riesel 6
Jarrell 35 Rosebud-Lott 13
Mart 35 Thorndale 14
Thrall 20 Granger 13

Class 2-A, Division II:

District 8-2A:

Albany 33 Anson 7
Baird 26 Bronte 14
Cross Plains 55 Roby 6
Dallas Gateway Charter 55 Gorman 14
Milsap 38 Perrin-Whitt 32
Ranger 42 Irion County 27
Santo 46 Jacksboro 12

District 9-2A:

Celeste 36 Blue Ridge 8
Valley View 20 Collisville 17
Cumby 30 Como-Pickton 13
Cushing 36 Detroit 0
Muenster Sacred Heart 44 Era 16
Muenster 35 Alvord 14

District 10-2A:

Bosqueville 42 Chilton 13
Meridian 41 DeLeon 7
Dallas Gateway Charter 55 Gorman 14
19-Sep Dawson ……….. Open
19-Sep Frost ……….. Open
19-Sep Hubbard ……….. Open
19-Sep Italy ……….. Open
19-Sep Wortham ……….. Open

District 11-2A:

Dallas A+ Academy 66 Fruitvale 54
Queen City 41 Maud 28
Mount Enterprise 67 Grapeland 42
Beckville 28 Overton 26
Tenaha 26 White Oak 15
19-Sep Timpson ……….. Open

District 12-2A:

Hemphill 50 Burkeville 6
Shelbyville 47 Colmesneil 0
Iola 26 Milano 0
Normangee 34 New Waverly 6
Hull Daisetta 59 Sabine Pass 0

20-Sep Evadale vs Saratoga West Hardin 2A - 12 7:30 PM


District 13-2A:

Holland 52 Bartlett 6
Bremond 41 San Saba 0
Burton 54 Hearne 6
Thrall 20 Granger 13
Iola 26 Milano 0
Weimar 23 Snook 3
Yorktown 59 Somerville 14

Class 1-A, Division I:

District 13-1A:

Aquilla 58 Bynum 54
Blum 116 Abbott 88
Covington 65 Moran 20
Avalon 51 Gholson 6

20-Sep Kopperl at Walnut Springs 1A - 14 7:30 PM

District 14-1A:

Aquilla 58 Bynum 54
Blum 116 Abbott 88
Avalon 51 Gholson 6
Coolidge 53 Buckholts 6
Mount Calm 72 Penelope 6
19-Sep Milford vs Oakwood 1A - 15 7:30 PM


District 15-1A:

Campbell 74 Heath Fulton Academy 49
Trinidad 54 Irving Universal Academy 0
Savoy 59 Tioga 46
19-Sep Gilmer Union Hill at Ladonia Fannindel 1A - 15 7:30 PM

District 16-1A:

Apple Springs 41 Tyler Kings Academy 25
Crosby Victory in Praise 45 Chester 12
19-Sep Bloomburg ……….. Open
19-Sep Leverett's Chapel ……….. Open

Class 1-A, Division II:

District 14-1A:

Jonesboro 50 Zephyr 36
Oglesby 80 Mullin 54
19-Sep Cranfills Gap at Sidney 1A - 8 7:30 PM
19-Sep Morgan ……….. Open


20-Sep Iredell vs Lingleville 1A - 10 7:30 PM
20-Sep Walnut Springs vs Kopperl 1A - 13 7:30 PM

District 15-1A:

Longview Trinity S/of TX 62 Karnack 6
Trinidad 54 Irving Universal Academy 0
Mount Calm 72 Penelope 6
19-Sep Ladonia Fannindel vs Gilmer Union Hill 1A - 15 7:30 PM
19-Sep Oakwood at Milford 1A - 14 7:30 PM


District 16-1A:

Buckholts 53 Coolidge 6
Calvert 74 Waco Methodist Children's Home 26
Sugar Land Logos Prep 44 High Island 13
19-Sep Prairie Lea vs San Marcos Hill Country 6MDiv. 3 - 3 7:30 PM

TAPPS/Private/Independent:

Division II, District 2:

Frisco Legacy Christian 24 Arlington Grace Prep 6
19-Sep Bullard Brook Hill ……….. Open
19-Sep Carrollton Prince of Peace ……….. Open
19-Sep Dallas Christian School ……….. Open
19-Sep Dallas Shelton School ……….. Open
19-Sep Tyler All Saints ……….. Open
19-Sep Tyler Grace Community ……….. Open
19-Sep Tyler T. K. Gorman ……….. Open

Division III, District 2:

Fort Worth Christian 50 Gainesville State School 28
Flower Mound Coram Deo 10 Garland Christian Academy 7
19-Sep McKinney Christian vs Bryan Brazos Christian 11MDiv. 3 - 4
19-Sep Cedar Hill Trinity Christian ……….. Open
19-Sep Dallas First Baptist Academy ……….. Open
19-Sep Dallas Lutheran ……….. Open
19-Sep Irving The Highlands School ……….. Open
19-Sep Waco Reicher ……….. Open

Division III, District 3:

Fort Worth Lake Country 43 Austin Texas Sch for the Deaf 6
Kenedy 19 Hallettsville Sacred Heart 3
Bryan St. Joseph 33 Schertz John Paul II 13
Flatonia 28 Shiner St. Paul 21
19-Sep Marble Falls Faith Academy at San Antonio St. Anthony's 11MDiv.
19-Sep San Antonio St. Gerard ……….. Open
19-Sep Temple Central Texas Chr. ……….. Open

Cumby hosts C-P for homecoming tonight

User Rating: / 4
PoorBest 

The big game tonight is the only game on tap.

Read more...
Page 7 of 1150

Search...

WebSite

mySSnews Login



User Menu