LoginCreate an account

  Username: Password:
 
Home News-Telegram Sports

Local Sports

Local sports briefs

Basketball
play days set
 Coaches we have two sights four weeks to come get some court time in before the start of

Read more...
 

Football scores

User Rating: / 5
PoorBest 

Football scores

Whitehouse 56, Sulphur Springs 35

Big Sandy 46, Como-Pickton 0

Wolfe City 49, Cumby 14

 

other scores

District 15-5A:

Princeton 46 Greenville 34
Hallsville 41 Athens 21
Kilgore 40 Pine Tree 7
Jacksonville 50 Mount Pleasant 48
Whitehouse 56 Sulphur Springs 35
12-Sep Texas High, Open

13-Sep Longview vs Neville - Monroe, LA (at Independence Stad)
13-Sep Marshall at Bossier Parkway, LA 11:00 AM

District 12-6A:

Harker Heights 52 Waco University 13
Waco Midway 41 Mansfield Timberview 34
Round Rock Stony Point 27 Belton 0
Round Rock 36 Copperas Cove 0
Austin Vandergrift 54 Killeen 28
Round Rock McNeil 33 Killeen Ellison 20
Round Rock Cedar Ridge 37 Killeen Shoemaker 12

Class 5-A:

District 8-5A:

Aledo 49 Monterrey Tech, MX 0
Fort Worth Brewer 34 Burleson 6
Saginaw Boswell 29 Burleson Centennial 21
Azle 24 Cleburne 17
Stephenville 36 Everman 21
Corsicana 25 Granbury 10
Joshua 18 Royse City 17

13-Sep Crowley vs North Crowley  (at Birdville) 6A - 4 7:00 PM



13-Sep Longview vs Neville - Monroe, LA (at Independence Stad)
13-Sep Marshall at Bossier Parkway, LA 11:00 AM

District 16-5A:

Corsicana 25 Granbury 10
Ennis 28 Waxahachie 7
Jacksonville 50 Mount Pleasant 48
Van 52 Lindale 20
Nacogdoches 34 Carthage 14
Tyler Lee 37 John Tyler 31
Whitehouse 56 Sulphur Springs 35

13-Sep Lufkin vs John Curtis, LA (at Independence Stad)

District 17-5A:

Harker Heights 52 Waco University 13
Cedar Park Vista Ridge 35 Elgin 22
Hutto 48 Austin McCallum 0
San Antonio Brennan 30 Manor 0
Austin LBJ 45 Pflugerville Connally 21
Mansfield Lake Ridge 50 Waco High 28
Temple at Bryan-Canceled


District 18-5A:

Bryan Rudder 48 Bastrop Cedar Creek 20
Huntsville 30 Magnolia West 24
Silsbee 27 Livingston 13
Willis 18 Magnolia 14
Bryan vs Temple-Cancled
12-Sep College Station ……….. Open

13-Sep A&M Consolidated at Fort Bend Elkins 5A - 23 6:00 PM
13-Sep Conroe Caney Creek vs Houston Waltrip 5A - 20 7:30 PM

Class 4-A, Division I:

District 7-4A:

Chapel Hill 51 Paris 41
North Lamar 29 Sadler S&S Consolidated 27
New Boston 35 Pittsburg 20
Princeton 46 Greenville 34
Brownsboro 36 Quinlan Ford 20
Arkansas High 16 Liberty-Eylau 13

District 8-4A:

Hallsville 41 Athens 21
Canton 28 Crandall 12
Terrell 15 Kaufman 6
Eustace 45 Mabank 14
Van 52 Lindale 20
Wilmer-Hutchins 34 Wills Point 20

District 9-4A:

Brownsboro 36 Quinlan Ford 20
Nacogdoches 34 Carthage 14
Henderson 50 Rusk 21
Kilgore 40 Pine Tree 7
Fairfield 49 Palestine 21
Chapel Hill 51 Paris 41

Dist. 10
Lumberton 43 Bridge City 21
Cleveland 23 Liberty 14
Huffman Hargrave 57 Houston Wheatley 21
West Orange-Stark 34 Jasper 7
Little Cypress-Mauriceville 34 Baytown Goose Creek Memorial 28
Silsbee 27 Livingston 13
Shepherd 61 Splendora 16

District 13-4A:

Burnet 55 Fredericksburg 7
China Spring 23 Cameron Yoe 14
Gatesville 34 Waco Connally 20
Lampasas 46 Austin Reagan 7
Robinson 27 Mexia 20
Lorena 35 Waco La Vega 28

Class 4-A, Division II:

District 5-4A:

Bullard 56 Edgewood 20
Canton 28 Crandall 12
Rains 29 Farmersville 27
Gilmer 41 Tatum 35
Argyle Liberty Christian 34 Melissa 7
Sunnyvale 42 Nevada Community 40

District 6-4A:

Atlanta 51 Daingerfield 7
St. Thomas Moore, LA 42 Gladewater 21
White Oak 22 Longview Spring Hill 19
Gilmer 41 Tatum 35
Pleasant Grove 41 Linden-Kildare 8
Center vs Garrison-Cancled

District 7-4A:

Fairfield 49 Palestine 21
Teague 40 Groesbeck 0
Lorena 35 Waco La Vega 28
Robinson 27 Mexia 20
Henderson 50 Rusk 21
Gatesville 34 Waco Connally 20

District 8-4A:

Cleveland Tarkington 23 Anahuac 0
Navasota 35 Coldspring 14
Huntington 56 Houston Scarborough 6
Shepherd 61 Splendora 16

13-Sep Madisonville vs Caldwell 4A - 11 11:00 AM
13-Sep Diboll at Crockett 3A - 11 1:00 PM

District 11-4A:

Bellville 35 Giddings 21
La Grange 34 La Vernia 22
Rockdale 35 Salado 0
Cuero 38 Smithville 0

13-Sep Madisonville vs Caldwell 4A - 11 11:00 AM

Class 3-A, Division I:

District 6-3A:

Caddo Mills 30 Palmer 13
Commerce 49 Bonham 21
Dallas Life Oak Cliff 19 Wortham 10
Red Oak Life 27 Maypearl 26
Scurry-Rosser 45 Dallas First Baptist Academy 7
Sunnyvale 42 Nevada Community 40

District 7-3A:

Atlanta 51 Daingerfield 7
Hooks 21 Mount Vernon 20
New Boston 35 Pittsburg 20
Prairiland 29 Clarksville 19
Redwater 26 Queen City 0
Winnsboro 36 Quitman 12

District 8-3A:

Harmony 54 Grand Saline 7
Sabine 40 West Rusk 14
Jefferson 32 Paul Pewitt 0
Lone Oak 22 Mineola 16
Winnsboro 36 Quitman 12
White Oak 22 Longview Spring Hill 19

District 9-3A:

Cisco 43 Comanche 0
Glen Rose 23 Mineral Wells 14
Grandview 61 Fort Worth Southwest Christian 6
Hillsboro 20 Kemp 10
Mart 54 McGregor 23
West 42 Venus 19
Whitney 47 Fort Worth Castleberry 6

District 10-3A:

China Spring 23 Cameron Yoe 14
Thorndale 28 Florence 8
Lago Vista 35 Austin St. Stephen's 0
Lexington 26 Little River Academy 21
Rockdale 35 Salado 0
Rogers 21 Troy 20

District 11-3A:

Eustace 45 Mabank 14
Hillsboro 20 Kemp 10
Malakoff 34 Kerens 0
Teague 40 Groesbeck 0
Elkhart vs Corsicana Mildred-Canceled

13-Sep Palestine Westwood at Buffalo 3A - 11:00 AM

District 12-3A:

Cleveland Tarkington 23 Anahuac 0
East Chambers 33 Hamshire-Fannett 14
New Waverly 33 Hardin 6
Kirbyville 19 Deweyville 6
Hardin-Jefferson 49 Kountze 28
12-Sep Buna ……….. Open
12-Sep Warren ……….. Open
12-Sep Woodville ……….. Open

Class 3-A, Division II:

District 6-3A:

Alba-Golden 16 Quinlan Boles 14
Tom Bean 31 Cooper 30
Bullard 56 Edgewood 20
Harmony 54 Grand Saline 7
Lone Oak 22 Mineola 16
12-Sep Paris Chisum ……….. Open

District 7-3A:

Hawkins 22 DeKalb 8
Hooks 21 Mount Vernon 20
Waskom 49 Hughes Springs 29
Pleasant Grove 41 Linden-Kildare 8
Jefferson 32 Paul Pewitt 0
Redwater 26 Queen City 0

District 8-3A:

Elysian Fields 34 West Sabine 16
Sabine 40 West Rusk 14
Tyler T. K. Gorman 38 Troup 21
Waskom 49 Hughes Springs 29
Ore City 61 Winona 31
Arp at Franklin-Canceled
12-Sep New Diana ……….. Open

13-Sep Frankston at Cayuga 2A - 11 1:00 PM

District 9-3A:

Blooming Grove 48 Italy 0
Red Oak Life 27 Maypearl 26
Caddo Mills 30 Palmer 13
Brock 43 Rice 0
Dublin 34 Rio Vista 0
Corsicana Mildred at Elkhart-Canceled

District 10-3A:

Valley Mills 29 Bruceville-Eddy 14
Crawford 34 Clifton 13
Dublin 34 Rio Vista 0
Jarrell 28 Hico 16
Rogers 21 Troy 20

13-Sep Marlin at Centerville 2A - 12 6:00 PM

District 11-3A:

Corrigan-Camden 58 Trinity 27
Kirbyville 19 Deweyville 6
Garrison at Center-Canceled
Hemphill 50 West Hardin 0
12-Sep Newton ……….. Open

13-Sep Diboll at Crockett 3A - 11 1:00 PM

District 12-3A:

Leon 27 Riesel 0
Lexington 26 Little River Academy 21
New Waverly 33 Hardin 6
Corrigan-Camden 58 Trinity 27
Arp at Franklin-Canceled
Hearne vs Rosebud-Lott-Canceled

13-Sep Palestine Westwood at Buffalo 3A - 11:00 AM

Class 2-A, Division I:

District 6-2A:

Detroit 18 Rivercrest 12
Prairiland 29 Clarksville 19
Big Sandy 49 Como-Pickton 0
Blue Ridge 28 Honey Grove 0
Alba-Golden 16 Quinlan Boles 14
Wolfe City 40 Cumby 14

District 7-2A:

Cross Plains 19 DeLeon 12
Goldthwaite 42 Bangs 36
San Angelo Grape Creek 53 Hamilton 12
Jarrell 28 Hico 16
Johnson City 19 San Saba 7
Tolar 16 Bosqueville 11

District 8-2A:

Axtell 54 Frost 0
Tolar 16 Bosqueville 11
Crawford 34 Clifton 13
Millsap 28 Itasca 7
Mart 54 McGregor 23
Valley Mills 29 Bruceville-Eddy 14

District 9-2A:

Big Sandy 49 Como-Pickton 0
Union Grove 42 Mount Enterprise 6
Tyler Grace Community 21 Harleton 7
Hawkins 22 DeKalb 8
Ore City 61 Winona 31
Maud 42 Simms Bowie 24

District 10-2A:

12-Sep Cushing at Burkeville 2A - 12 7:30 PM
Elysian Fields 34 West Sabine 16
Shelbyville at Tenaha-Canceled
Beckville at Timpson-Canceled
12-Sep Joaquin ……….. Open

13-Sep San Augustine at Episcopal School of Dallas

District 11-2A:

Malakoff 34 Kerens 0
Overton 33 Cross Roads 8
Carlisle 23 Tyler All Saints 13
Alto vs Brook Hill-Canceled

13-Sep Grapeland vs Lovelady 2A - 12 1:30 PM
13-Sep Frankston at Cayuga 2A - 11 1:00 PM

District 12-2A:

Anderson-Shiro 12 Iola 6
Groveton 46 Colmesneil 6
Hemphill 50 West Hardin 0
12-Sep Hull-Daisetta ……….. Open

13-Sep Lovelady at Grapeland 2A - 11 1:30 PM
13-Sep Marlin at Centerville 2A - 12 6:00 PM

District 13-2A:

Holland 44 Waco Reicher 21
Moody 42 Granger 7
Leon 27 Riesel 0
Thorndale 28 Florence 8
Hearne vs Rosebud-Lott-Canceled

13-Sep Thrall at Milano 2A - 13 12:00 PM

Class 2-A, Division II:

District 8-2A:

Albany 62 Roby 0
Haskell 35 Baird 26
Cross Plains 19 DeLeon 12
Gorman 19 Dawson 18
Fort Worth Lake Country 35 Perrin-Whitt 7
Santo 62 Olney 0
12-Sep Ranger ……….. Open


District 9-2A:

Trenton 35 Celeste 20
Whitewright 63 Collinsville 32
Wolfe City 40 Cumby 14
Detroit 18 Rivercrest 12
Era 24 Valley View 0
Lindsay 21 Howe 10
Muenster 35 Callisburg 20

District 10-2A:

12-Sep Dallas Gateway Charter vs Chico 2A - 5 7:30 PM
Gorman 19 Dawson 18
Axtell 54 Frost 0
Bremond 20 Hubbard 6
Blooming Grove 48 Italy 0
Dallas Life Oak Cliff 19 Wortham 10
12-Sep Meridian ……….. Open
12-Sep Chilton ……….. Open

District 11-2A:

Maud 42 Simms Bowie 24
Union Grove 42 Mount Enterprise 6
Overton 33 Cross Roads 8
Shelbyville at Tenaha-Canceled
Beckville at Timpson-Canceled
12-Sep Fruitvale ……….. Open

District 12-2A:

12-Sep Burkeville vs Cushing 2A - 10 7:30 PM
Groveton 46 Colmesneil 6
Beaumont Legacy Christian 45 Evadale 27
Anderson-Shiro 12 Iola 6
Sabine Pass 23 Houston Lutheran North 6

13-Sep Normangee vs Snook (at Allen Academy) 2A - 13 12:00 PM

District 13-2A:

Temple Central Texas Christian 33 Bartlett 14
Bremond 20 Hubbard 6
Louise 28 Burton 20
Moody 42 Granger 7
Shiner St. Paul 76 Somerville 21

13-Sep Normangee vs Snook (at Allen Academy) 2A - 13 12:00 PM
13-Sep Thrall at Milano 2A - 13 12:00 PM

Class 1-A, Division I:

District 13-1A:

Aquilla 65 Mount Calm 38
Blum 88 Joshua Johnson County 14
Covington 56 Avalon 47
Milford 52 Gholson 6
Iredell 46 Kopperl 0

District 14-1A:

Abbott 44 Calvert 36
Covington 56 Avalon 47
Coolidge 61 Oakwood 33
Milford 52 Gholson 6
Trinidad 57 Penelope 0
12-Sep Bynum ……….. Open

SS, Whitehouse renew rivalry

User Rating: / 2
PoorBest 

By DON WALLACE
News-Telegram Sports Editor
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
     When Sulphur Springs and Whitehouse meet, every play counts.

Read more...

SS sub-varsity teams split games

    Sulphur Springs teams had a rough Thursday managing just one win from three non-district football games.

Read more...

Lady Cats open district on road today

User Rating: / 1
PoorBest 

     Sulphur Springs opens  15-5A volleyball action at Marshall today in what appears to be a very competitive district.

Read more...
Page 4 of 1142

Search...

WebSite

mySSnews Login



User Menu