LoginCreate an account

  Username: Password:
 
Home News-Telegram Sports Pro Sports Top 10 Texas High School scores

Top 10 Texas High School scores

E-mail Print PDF
User Rating: / 24
PoorBest 

AP Top 10 HS Football _ How They Fared
The Associated Press


Results for the teams ranked in The Associated Press Texas high school football poll.


Class 6A

1. Allen (1-0) beat Denton Guyer 55-41.

2. Katy (1-0) beat Humble Kingwood 31-0.

3. Cedar Hill (0-0) at Dallas South Oak Cliff, Saturday.

4. DeSoto (1-0) beat Arlington Martin 55-30.

5. Euless Trinity (1-0) beat Eastern Christian, Md. 41-32.

6. Southlake Carroll (1-0) beat Austin Westlake 17-14.

7. Denton Guyer (0-1) lost to Allen 55-41.

8. Cibolo Steele (0-0) at SA Madison, Saturday.

9. Lake Travis (0-1) lost to Hewitt Midway (Waco) 38-30.

10. Pearland (1-0) beat The Woodlands College Park 25-14.

Class 5A

1. Aledo (1-0) beat Cedar Park 21-17.

2. Ennis (0-1) lost to Mansfield Timberview 34-21.

3. Longview (0-1) lost to Lufkin 44-14.

4. A&M Consolidated (0-1) lost to Copperas Cove 62-38.

5. Cedar Park (0-1) lost to Aledo 21-17.

6. Brenham (0-1) lost to Houston Lamar 35-17.

7. Temple (1-0) beat Round Rock 35-28.

8. Tyler (1-0) beat Plano 30-12.

9. Richmond George Ranch (1-0) beat Pearland Dawson 35-17.

10. Mansfield Timberview (1-0) beat Ennis 34-21.

Class 4A

1. Stephenville (1-0) beat South Anchorage, 43-0.

2. Navasota (0-0) vs. Nuevo Leon, Mexico, Saturday.

3. Graham (1-0) beat Vernon 45-21.

4. Carthage (0-1) lost to Hallsville 52-20.

5. La Marque (1-0) beat Galveston Ball 12-6.

6. Argyle (1-0) beat Abilene Wylie 34-28.

7. West Orange-Stark (1-0) beat Little Cypress-Mauriceville 29-12.

8. Gilmer (1-0) beat Texarkana Liberty-Eylau 55-16.

9. Kilgore (0-1) lost to Nacogdoches 27-25.

10. Celina (1-0) beat Argyle Liberty Christian 47-21.

Class 3A

1. Cisco (1-0) beat Breckenridge 27-7.

2. Hallettsville (0-1) lost to West Columbia 31-20.

3. Cameron Yoe (0-1) lost to Waco Connally 63-49.

4. Waskom (0-1) lost to Center 21-14.

5. Newton (0-1) lost to Tatum 39-7.

6. Wall (1-0) beat Llano 54-21.

7. New Boston (0-1) lost to Atlanta 41-7.

8. Daingerfield (0-1) lost to Gladewater 20-13.

9. Franklin (1-0) beat Rogers 37-7.

10. Rockdale (1-0) beat Smithville 49-0.

Class 2A

1. Refugio (1-0) beat Hebbronville 54-0.

2. Mart (1-0) beat Goldthwaite 41-14.

3. Tenaha (1-0) beat Joaquin 39-8.

4. Albany (1-0) beat Colorado City 20-18.

5. Hico (0-1) lost to Dublin 23-20.

6. Canadian (1-0) beat Bushland 44-27.

7. Bremond (1-0) beat Hearne 40-8.

8. Centerville (0-1) lost to Corrigan-Camden 60-40.

9. Shiner (1-0) beat Vanderbilt Industrial 34-0.

10. Falls City (1-0) beat D'Hanis 27-6.


Copyright 2014 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Comments (0)Add Comment

Write comment

busy
 

Search...

WebSite

mySSnews Login



User Menu