LoginCreate an account

  Username: Password:
 
Home News-Telegram Sports Pro Sports Kopech tops all-state 4A baseball team

Kopech tops all-state 4A baseball team

E-mail Print PDF
User Rating: / 31
PoorBest 

BRYAN (AP) — Mount Pleasant right-handed pitcher Michael Kopech is Player of the Year on the Texas Sports Writers Association's Class 4A All-State Baseball Team.

    The first-round pick of the Boston Red Sox, who signed with the club, had a 0.47 earned-run average with 143 strikeouts and 18 walks in 74.2 innings.
    Here is the Texas Sports Writers Association Class 4A All-State Baseball Team:

FIRST TEAM
    Pitchers — Michael Kopech, Mount Pleasant, sr.; Kyle Craft, Victoria East, sr.; and (tie) Connor Reich, Hallsville, sr., and Layne Looney, Dallas Highland Park, jr.
    Catcher — Emilio Martinez, Fort Worth Trimble Tech, sr.
    First baseman — Cameron Salvaggio, Magnolia, sr.
    Second baseman — (tie) Teddy Hoffman, Brenham, sr., and Tyson Mauser, Aledo, sr.
    Shortstop — Jonathan Ortega, Victoria East, jr.
    Third baseman — Edward Pena, Mission Veterans Memorial, jr.
    Outfielders — Jordan Powell, Kingwood Park, sr.; Garrett McCain, Wylie East, sr.; and Stone Garrett, Richmond George Ranch, sr.
    Utility — Pat Mahomes, Whitehouse, sr.
    Designated hitter — Dakota Brewton, Brenham, sr.
    Player of the year — Kopech, Mount Pleasant
    Coach of the year — (tie) Chad Barry, Aledo, and Wes Kolle, Victoria East

SECOND TEAM
    Pitchers — Jordan Martinson, N. Richland Hills Birdville, jr.; Chris Reed, Aledo, sr.; and (tie) Kenny Saenz, Corpus Christi Moody, sr. and Dylan Schneider, Cleburne, jr.
    Catcher — Michael Cantu, Corpus Christi Moody, sr.
    First baseman — (tie) Dakota Durant, Aledo, sr., and Christian Loya, Amarillo, sr.
    Second baseman — Ian Graham, Ennis, sr.
    Shortstop — Cameron Boudreaux, Richmond George Ranch, sr.
    Third baseman — (tie) Cole Urban, Victoria East, sr., and Braden Shewmake, Wylie East, soph.
    Outfielders — Dalley Burney, Amarillo, sr.; Jonathan Groff, Medina Valley, sr.; and Steele Walker, Prosper, jr.
    Utility — Grant Page, Richmond George Ranch, sr.
    Designated hitter — Blake Walden, Lubbock Monterey, sr.

THIRD TEAM
    Pitchers — Tyler Woodmansee, Hays Consolidated, sr.; Justin Maese, El Paso Ysleta, jr.; and (tie) Cole Hearrean, Mansfield Legacy, sr., and Kyle Hill, Corpus Christi Calallen, jr.
    Catcher — (tie) Mason Tipton, Victoria East, sr., and Zayne Willems, Aledo, sr.
    First baseman — (tie) T.J. Raguse, Georgetown, jr., and Koby Claborn, Wolfforth Frenship, jr.
    Second baseman — Aaron Hernandez, Corpus Christi Moody, jr.
Shortstop — Agassi Villarreal, Mission Veterans Memorial, sr.
    Third baseman — (tie) Austin Blakeley, Hallsville, jr., and Ricky Gonzalez, Corpus Christi Moody, sr.
    Outfielders — Derek Scheible, Corpus Christi Calallen, sr.; Marcus Perez, Mansfield Legacy, sr.; and (tie) Chance Schilhab, Cedar Creek, sr., and Brady Harlan, Corsicana, jr.
    Utility — Zack Murphy, Wichita Falls, sr.
    Designated hitter — Tyler Fowler, Cleburne, jr.

Comments (0)Add Comment

Write comment

busy
 

Search...

WebSite

mySSnews Login



User Menu