LoginCreate an account

  Username: Password:
 
Home News-Telegram Sports SSMS girls teams win track titles

SSMS girls teams win track titles

E-mail Print PDF
User Rating: / 61
PoorBest 

From Staff Reports

    MOUNT PLEASANT — Sulphur Springs girls took first place in the seventh and eighth grade divisions of the middle school track meet held here recently.

Eighth grade


    Teams — 1. Sulphur Springs, 196; 2. Hallsville, 88; 3. Texas Middle, 77.
    Long jump — 1. Imani Taylor, 15-7.5; 3. Nysa Dugan, 14-4.5.
    Triple jump — 1. Imani Taylor, 33-.5; 2. Nysa Dugan, 31-8.5.
    High jump — 1. Kaylee Jefferson, 4-8.
    Discus — 4. Cece Jefferson, 72-4.5.
    2,400-meter run — 2. Taylor Robinson, 10:11; 3. Samantha Vargas, 10:16.
    400-meter relay — 2. 51.81, team of Alyssa Abron, Imani Taylor, Nsya Dugan and Raleigh Potts.
    100-meter hurdles — 1. Nysa Dugan, 16.62; 2. Jo McMillan, 17:56; 3. Tahja Gilbert, 18:21.
    100-meter dash — 1. Raleigh Potts, 13.10; 2. Nsya Dugan, 13.21.
    800-meter relay — 1. 1:53, team of Meike Van Bentham, Imani Taylor, Taylor Jefferson and Raleigh Potts.
    400-meter run — 1. Meike Van Bentham, 1:06; 3. Katlin Fryer, 1:07; 4. Danielle Hughes, 1:09.
    300-meter hurdles — 1. Brooke Williams, 53.62; 3. Jo McMillan, 54.84; 6. Kayle Jefferson, 56.56.
    200-meter run — 1. Imani Taylor, 27.11.
    1,600-meter run — 3. Taylor Robinson, 6:16; 5. Samantha Vargas, 6:26.
    1,600-meter relay — 4. 4:44, team of Meike Van Benthem, Brooke Williams, Alyssa Abron and Kaylee Jefferson.

Seventh grade
    Team— 1. Sulphur Springs, 141; 2. Texas High, 131; 3. Hallsville, 100.
    Long jump — 1. Abbi Baier, 14-11; 6. Sydney Williams, 13-9.
    Triple jump — 4. Abbi Baier, 29-9.5.
    High jump — 1. Sydney Williams, 4-6; 5. Autumn Tanton, 4-4.
    Discus — 1. Abby Beggs, 76-5; 5. Maddie Millsap, 66-1.
    400-meter relay — 2. 53:13, team of Faith Hatley, Kelsey Wallace, Abbi Baier and Sedavia Porter.
    800-meter run — 1. Sierra Smith, 2;40.
    100-meter hurdles — 1. Abbi Baier, 18.09.
    100-meter run — 1. Sedavia Porter, 13.09; 3. Sydney Williams, 13.61.
    800-meter relay — 2. 1:55, team of Danielle Godbolt, Sydney Williams, Abbi Baier and Sedavia Porter.
    300-meter hurdles — 2. Faith Hatley, 53.81; 3. Olivia Wood, 54.58; 5. Carissa Carter, 55.54.
    1,600-meter run — 3. Sierra Smith, 6:10.
    1,600-meter relay — 5. 4:52, Danielle Godbolt, Autumn Tanton, Allison Fain and Kelsey Wallace.

Comments (0)Add Comment

Write comment

busy
 

Search...

WebSite

mySSnews Login



User Menu