LoginCreate an account

  Username: Password:
 
Home News-Telegram Sports SS teams compete in Gilmer meet

SS teams compete in Gilmer meet

E-mail Print PDF
User Rating: / 6
PoorBest 

GILMER — Sulphur Springs teams performed well in recent competition at the Buckeye Relays.
    The Gilmer event boasted a talented field featuring some of the best athletes in East Texas.
    The following are listed for Sulphur Springs, times and distances.



Boys varsity
    Teams — 1. Paris, 146; 2. Sulphur Springs, 129; 3. Gladewater, 99.
    Shot put — 4. Seth Harred, , 40-9.5
    3,200-meter run — 2. Jacob Gateway, 10:43.88; 3. Carter White, 10:56.65; 4. Nathan Mabry, 11:05.11.
    110-meter hurdles — 3. Bryton Wood, 17.16; 6. Jaylon  Dugan, 19.26.
    1,600-meter run — 3. Carter White, 4;57.55; 4. Jacob Gatewood, 5:03.70.
    Discus — 2. Austan Davis, 190-9.
    High jump — 3. (tie) B.J. Stribling, 5-4.
    4x100-relay - 3. Sulphur Springs team, 46:48.
    300-meter hurdles — 2. Isaiah Lacy, 42.39; 5. Bryton Wood, 48.20.
    4x400-relay 1. Sulphur Springs, 3:42.13.
    Long jump — 3. B.J. Stribling, 19-6.75; 6. Javaron Ross, 18-8.25.
    Triple jump — 2. Jaylon Dugan, 41-7; 6. Darian Dial-Hall, 38-.50.
    800-meter run — 4. Fain, 2:15.99.
    4x200-meter relay — 2. Sulphur Springs, 1;36.27.

Varsity girls
    Teams — 1. Gilmer, 137; 2. Spring Hill, 120; 3. Springs Hill, 11; 6. Sulphur Springs, 87.
    Shot put — 1. Chaliyah Moore, 33-6.5; 2. Aijalon Pryor, 33-1.
    3,200-meter run — 1. Madeline Massey, 12:52.79.
    110-meter hurdles — 5. Kinzie, 18.42.
    400-meter dash — 1. Sheretta Hill, 63.02.
    1,600-meter run — 1. Madeline Massey, 5:51.82.
    Discus — 2. Destiny Wade, 107-4; 6. Cashu, 75-3.
    4x100-relay — 4. Sulphur Springs, 52.92.
    100-meter dash — Alex Chancellor, 13.85.
    300-meter hurdles — 2. Kinzie, 50.66.
    4x200-meter relay — 4. Sulphur Springs, 1:56.90.
    4x400-meter relay — 6. Sulphur Springs, 4:44.77.

Junior varsity boys
    Teams — 1. Brownsboro, 138; 2. Paris, 127; 3. Gladewater, 101; 4. Sulphur Springs, 98.
    4x400-meter relay — 5. Sulphur Springs, 4:02.81.
    Shot put — 1. Neal, 42-5; 5. Bramlett, 36-10.
    3,200-meter run — 3. Blanchard,13:55.18.
    400-meter dash — 2. Brice, 57.24; 5. Graham, 59.94.
    1,600-meter run — 4. Blanchard, 6:11.31.
    Discus — 2. Weeks, 91-9.5.
    High jump — 3. Azar Myles, 5-2; 3. Staluaker, 5-0.
    4x100-meter relay — 4. Sulphur Springs, 47.81.
    100-meter dash — 1. Tyrek Cork, 12.04; Ibarra, 12.09.
    Long jump — 6. Graham, 17-1.
    Triple jump — 3. Graham, 36-7; 5. Ibarra, 35-10.5.
    4x200-meter relay — 4. Sulphur Springs, 1:41.11.
    800-meter run — 2. Brele, 2;16.70.
    200-meter run — Tyrek Cork, 25.76.

    Note - names used are ones provided by coaches and from official reports from Gilmer. If names are misspelled the error is regretted.

Comments (0)Add Comment

Write comment

busy
 

Search...

WebSite

mySSnews Login



User Menu