LoginCreate an account

  Username: Password:
 
Home News-Telegram Sports C-P hosts recent track meet

C-P hosts recent track meet

E-mail Print PDF
User Rating: / 30
PoorBest 

COMO — Teams from Como-Pickton and Cumby did well in the recent track meet held at C-P track facilities.
    Competition was fierce in three divisions - varsity boys, varsity girls and junior varsity boys.


    Scores, results and times are listed for athletes from Cumby and Como-Pickton.

Varsity girls
    Teams — 1. Quitman, 185.5; 2. Edgewood, 144; 3. Como-Pickton 139; 4. Cumby 72.
    100-meter dash — 3. Shelby Holder, Como-Pickton, 14.11; 5. Rayna Petty, Como-Pickton, 14.63.
    200-meter dash — 3. Shelby Holder, Como-Pickton, 30.33; 5. Rayna Petty, Como-Pickton, 31.15.
    400-meter run — 4. Mackenzie Fyke, Cumby, 1;16.41; 6. Alysse Bullock, Cumby, 1;19.25.
    800-meter run — 3. Mikayla Stone, Como-Pickton, 2:54.22; 4. Britnie Bearden, Como-Pickton, 3:01.40; 5. Julia Goncalves, Cumby, 3:04.47.
    1,600-meter run — 1. Kellie Taylor, Como-Pickton, 6:35.83; 3. Viviana Ugalde, Cumby, 6:46.34; 6. Michaela Comer, Cumby, 7:23.91.
    3,200-meter run — 1. Kellie Taylor, Como-Pickton, 14:01.00; 3. Viviana Ugalde, Cumby, 15:23.00; 5. Michaela Comer, Cumby, 16:14.00.
    100-meter hurdles — 1. Taylor Williams, Como-Pickton, 18:26; 3. Kailee Williams, Como-Pickton, 19.90.
    300-meter hurdles — 1. Kailee Williams, Como-Pickton, 54.05; 3. Taylor Williams, Como-Pickton, 56.81; 4. Kaylee Giles, Cumby, 1:01.55; 5. Honour Cain, Como-Pickton, 1:09.52.
    4x100 relay — 4. Cumby, team of Gabriella Aguilar, Madison Thomas, Demi McDonald and Cheyenne Grey, 57.90.
    4x200 relay — 3. Cumby, team of Holly George, Cheyenne Grey, Madison Thomas and Demi McDonald, 2:03.83.
    4x400 relay — 3. Cumby, team of Holly George, Mackenzie Fyke, Demi McDonald, Madison Thomas, 4:52.00; 4. Como-Pickton, team of Mikayla Stone, Britnie Bearden, Kailee Williams and Shelby Holder, 5:01.14.
    Long jump — 3. Kailee Williams, Como-Pickton, 14-9; 5. Shelby Holder, Como-Pickton, 14-3; 6. Mikayla Stone, Como-Pickton, 14-1.
    Shot put — 3. Hannah Goodwin, Como-Pickton, 28-1; 6. Elizabeth Thomas, Cumby, 27-4.75.
    Discus — 4. Erika Flowers, Como-Pickton, 70-11; 5. Bailey Braddock, Cumby, 69-2; 6. Elizabeth Thomas, 67-6.
    Triple jump — 1. Rayna Petty, Como-Pickton, 30-11.5; 3. Kailee Williams, Como-Pickton, 30-0; 4. Taylor Williams, Como-Pickton, 29-1.5; Demi McDonald, Cumby, 28-9.
    High jump — 2. Kailee Williams, Como-Pickton, 4-6.
    Pole vault — 2. Shelby Holder, Como-Pickton, 5-6.

Varsity boys
    Teams — 1. Quitman, 185; 2. Edgewood, 138; 3. Rivercrest, 99; 4. Cumby, 67; 6. Como-Pickton, 35.
    100-meter dash — 4. Raydon Swaim, Como-Pickton, 11.66.
    800-meter run — 6. Marcos Osornio, Cumby, 2;16.06.
    1,600-meter run — 2. Chanler Waters, Cumby, 5:14.53.
    3,200-meter run — 3. Chanler Waters, Cumby, 11:23.00.
    110-meter hurdles — 4. Joel Palmer, Como-Pickton, 20.71; 5. Tristan Hearne, Cumby, 21.46; 6. Josh Palmer, Como-Pickton, 22.10.
    300-meter hurdles — 5. Joel Palmer, Como-Pickton, 49.62; 6. Tristan Hearne, Cumby, 51.62.
    4x100-meter relay — 3. Cumby, team of Triston Tinney, Martin Angeles, Preston Salinas and Jack Jones, 48.81; 4. Como-Pickton, team of Raydon Swaim, Christian Hill, Luis Lopez and Rogelio Lopez, 50.34.
    4x200-meter relay — 3. Cumby, team of Taylor Hale, Jack Jones, Triston Tinney, Martin Angeles, 2:00.00.
    4x400-meter relay — 5. Como-Pickton, team of Blake Neal, Fernando Alonso, Joel Palmer and Josh Palmer, 4:01.71; 6. Cumby, team of Chanler Waters, Tristan Hearne, Taylor Hale and Marcos Osornio, 4:44.99.
    Long jump — 2. Marcos Osornio, Cumby, 18-2; 3. Fernando Alonso, Como-Pickton, 17-8; 4. Tristan Hearne, Cumby, 17-7.5; 5. Joel Palmer, Como-Pickton, 17-5.
    Discus — 5. Tylor Libby, Cumby, 83-4.
    Triple jump — 6. Taylor Hale, Cumby, 33-10.
    High jump — 2. Tristan Hearne, Cumby, 5-4.
    Pole vault — 4. Blake Neal, Como-Pickton, 9-6.

Junior varsity boys
    Teams — 1. Quinlan Ford, 196; 2. Como-Pickton, 140; 3. Edgewood, 82.
    All results are for Como-Pickton, Cumby participated but did not score.
    100-meter dash — 2. John Collins, 12.72; 5. Zach Robinson, 13.45.
    200-meter dash — 1. Malik Gray,  26.46; 5. Zach Robinson, 13.45.
    400-meter dash — 5. Tanner Childers, 1:11.14.
    1,600-meter run — 1. Jesus Gutierrez, 5;51.63.
    3,200-meter run — 1. Jesus Gutierrez, 12:45.00.
    110-meter hurdles — 3. Frankie Ledesma, 22.56; 4. Garett Green, 22.77; 5. Caden Dodd, 41.59.
    300-meter hurdles — 3. Frankie Ledesma, 57.90; 4. Garett Green, 59.86.
    4x100-relay — 1. Cody Fite, John Collins, Nathan Windham and Frankie Murillo, 54.02.
    Long jump — 2. Zach Robinson, 15-3; 5. Chris Crow, 14-0.
    Discus — 1. John Collins, 93-3; 5. Dakota Payton, 73-10.
    Triple jump — 2. Nathan Windham, 32-10.5.
    High jump — 3. Nathan Windham, 4-10; 4. Zach Robinson, 4-8; 5. Javier Comonero, 4-6.   

Comments (0)Add Comment

Write comment

busy
 

Search...

WebSite

mySSnews Login



User Menu